Putina navrhli na Nobelovu cenu míru, prý zabránil válce v Sýrii | E15.cz

Putina navrhli na Nobelovu cenu míru, prý zabránil válce v Sýrii

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za svou roli v syrském konfliktu si ruský prezident Vladimir Putin zaslouží Nobelovu cenu míru. Návrh podali ruští aktivisté. Důvodem je jeho přístup k situaci v Sýrii a nejen ten. Informovala o tom agentura Interfax.

Nominace vzešla od ruské organizace Mezinárodní akademie duchovní jednoty a vzájemné pomoci. Ta tvrdí, že Putin svým angažmá v Sýrii - tedy tím, že kladl důraz na diplomatické řešení vypjaté situace a prosadil dohodu Lavrov-Kerry o zničení syrského chemického arzenálu - zabránil třetí světové válce.

Aktivisté ale Putina nechválí jen za syrskou otázku. V nominačním dopise Nobelovu výboru v Norsko uvádějí, že se Putin aktivně zapojuje do urovnání sporů na celém světě, píší The New York Times.

Putinovy činy prý podle aktivistů ještě více vyniknou ve srovnání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Ten Nobelovu cenu za mír obdržel i přesto, že stojí za válkou v Iráku a Afghánistánu. „Barack Obama inicioval a schválil agresi USA v Iráku a Afghánistánu a nyní se připravuje na invazi do Sýrie. Přesto je držitelem ceny,“ cituje The Independent ruského zpěváka a poslance Josifa Kobzona.

ilustrační foto Autor: e15

Dopis určený Nobelovu výboru však mlčí o Putinově dřívějším angažmá v Gruzii nebo Čečensku. Aktivisté ani nezohledňují fakt, že Putinovo Rusko zásobovalo celá léta Asadův režim zbraněmi.

Nominace na Nobelovu cenu míru mohou do Norska posílat různé instituce, stávající držitelé cen, politici, akademici nebo lidskoprávní organizace. Nominace přijímá výbor do února 2014, příštího laureáta oznámí 11. října příštího roku.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.