Putinův mluvčí: Zemanově pozvánce věnujeme maximální pozornost | E15.cz

Putinův mluvčí: Zemanově pozvánce věnujeme maximální pozornost

ČTK

Kreml bude věnovat maximální pozornost pozvání, které prezidentu Vladimiru Putinovi v polovině listopadu adresoval český prezident Miloš Zeman. Prohlásil to mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Zda bude pozvání přijato, ale neuvedl.

Zeman pozval na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války k účasti na vzpomínkových akcích k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Podle ministerstva zahraničí obdrželi pozvánku na připomínku výročí zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu.

„Pozvání jsme obdrželi a posouzeno bude co nejpozorněji,“ sdělil dnes Putinův mluvčí Peskov. Pozvání českého prezidenta zatím podle dostupných informací přijal jen ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Pozvánka nemá s politikou nic společného, vysvětloval prezidentův mluvčí

Pořadateli lednových pietních akcí jsou významné židovské organizace, komentoval v listopadu pozvání Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky,“ uvedl mluvčí. „Nerad bych tuto záležitost spojoval s jakýmkoli zahraničněpolitickým děním,“ poznamenal Ovčáček k tomu, že Putin v současnosti čelí tlaku Západu ohledně zasahování Ruska do krize na Ukrajině.

K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní fórum. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat shromáždění, jež se bude mimo jiné věnovat problémům se vzrůstajícími teroristickými útoky na evropské synagogy. Druhý den bude určen pro politiky, kteří by se podle připravovaného programu měli sejít nejdříve na Hradě a pak v Terezíně, kde se odehraje pieta.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!