Rada bezpečnosti schválila vůči KLDR nejtvrdší sankce za 20 let | E15.cz

Rada bezpečnosti schválila vůči KLDR nejtvrdší sankce za 20 let

Kim Čong-un během oslav 70. výročí strany
Kim Čong-un během oslav 70. výročí strany
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila novou rezoluci proti KLDR za její lednový jaderný test. Země tak bude čelit dalšímu zpřísnění mezinárodních sankcí. Na textu rezoluce se minulý týden dohodly Spojené státy a Čína.

V rámci nových sankcí, které jsou podle agentury AP nejpřísnější za posledních dvacet let, bude muset být prověřen veškerý náklad, který bude směřovat do KLDR, případně ji bude opouštět. Zakázán byl i veškerý prodej lehkých zbraní určených Pchjongjangu.

OSN navíc přidala na černou listinu obchodní zástupce KLDR v Sýrii, Íránu a Vietnamu, na novém sankčním seznamu je celkem 16 osob a 12 severokorejských subjektů, poznamenala agentura Reuters. Zapsání na seznam znamená, že členské státy OSN by měly dotčeným osobám zabránit ve vstupu a stejně jako v případě sankcionovaných firem či organizací by měl být zmrazen jejich majetek.

„Mezinárodní společenství jednotným hlasem poslalo do Pchjongjangu jednoduchý vzkaz: Severní Korea musí upustit od nebezpečných programů a vybrat si pro svůj lid lepší cestu,“ uvedl v prohlášení americký prezident Barack Obama.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová v Radě bezpečnosti OSN po hlasování prohlásila, že zvrácená realita Severní Koreje, kde je upřednostňován nukleární a raketový program před základními potřebami obyvatel, nemá ve světě srovnání.

Čína s přijetím sankcí váhala

Čínský velvyslanec při OSN Liou Ťie-i vyzval k návratu k dialogu. „Dnešní přijetí rezoluce by se mělo stát novým výchozím bodem a základním kamenem pro politické urovnání jaderné otázky na Korejském poloostrově,“ řekl. Sdělil také, že Peking má výhrady k možnému rozmístění pokročilého amerického protiraketového systému v Jižní Koreji.

O prosazení nových sankcí kvůli jadernému testu volaly Spojené státy, Japonsko a západní země. Čína, považovaná za jednoho z největších spojenců KLDR, se však zdráhala přijmout taková opatření, která by ohrozila stabilitu tamního režimu. Nakonec se však Peking a Washington shodly na kompromisu.

Své vlastní sankce vůči KLDR dnes rozšířily také Spojené státy. Ministerstvo financí, které má tyto záležitosti na starosti, oznámilo, že na černou listinu byla nově zařazena desítka lidí a také pět organizací s vazbami na severokorejský jaderný program. Američané tak nesmějí se sankcionovanými osobami a společnostmi obchodovat, jejich majetek na území pod správou USA bude navíc zmrazen.

KLDR je kvůli zkouškám jaderných zbraní a testům mezikontinentálních balistických raket vystavena mezinárodním sankcím už řadu let. V platnosti je například embargo na dodávky zbraní, zakázán je dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se nesmí vyvážet ani luxusní zboží.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.