Rada EU ocenila propuštění politických vězňů, pozastaví Bělorusku sankce | E15.cz

Rada EU ocenila propuštění politických vězňů, pozastaví Bělorusku sankce

Alexandr Lukašenko, Bělorusko
Alexandr Lukašenko, Bělorusko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie od soboty pozastaví na čtyři měsíce sankce vůči třem běloruským společnostem a 170 Bělorusům, včetně autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Oficiálně o tom dnes informovala Rada EU. Sankce tak budou pozastaveny vůči většině osob a všem firmám, na které byly dosud zacíleny. Změny vstoupí v platnost v sobotu.

Evropská rada uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno v reakci na to, že Minsk 22. srpna propustil všechny politické vězně a v kontextu zlepšování vztahů mezi EU a Běloruskem.

Právě propuštění všech politických vězňů unie po Bělorusku dlouho požadovala. Pozastavením nejvíce restriktivních opatření EU reaguje na tento pokrok a zároveň chce podpořit další pozitivní vývoj, jenž by vedl ke zlepšení vztahů mezi EU a Běloruskem, píše Evropská rada a ujišťuje, že bude nadále pozorně sledovat stav demokracie a lidských práv v Bělorusku.

Embargo stále platí

V platnosti zůstává embargo na dodávky zbraní a pro čtyři členy Lukašenkových bezpečnostních služeb, kteří jsou podezřelí, že stojí za zmizením prezidentových politických oponentů.

Sankce vůči osobám a společnostem měly vypršet 31. října. Rada je sice o další čtyři měsíce, tedy do 29. února, prodloužila, ale zároveň většinu z nich pozastavila. Brusel se tímto krokem podle diplomatických zdrojů citovaných agenturou Reuters rozhodl dodržet svůj slib, že ocení pokroky v uvolňování režimu a otevírání země Evropě.

Poslední evropská diktatura

Lukašenko, jehož zemi Spojené státy jednou označily za poslední evropskou diktaturu, v srpnu propustil z vězení šest představitelů opozice. Po nedávných prezidentských volbách, v nichž se stal Lukašenko popáté hlavou státu, navíc pozorovatelé nezaznamenali novou politickou represi. Oba tyto faktory přispěly podle unijních zdrojů k uvolnění sankcí.

Pozastavení sankcí, které spočívaly v zákazu cestování a zmrazení majetku 170 Bělorusů a třech společností ze sankčního seznamu, bude v pátek oznámeno v oficiálním věstníku EU a vstoupí v platnost v sobotu.

Brusel po čtyřech měsících údajně situaci v Bělorusku vyhodnotí a v případě podezření na zhoršení v oblasti lidských práv, porušování svobody slova a uplatňování zákonů sankce zase zavede.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video