Rakousko prodlouží hraniční kontroly o další půlrok. Počet žadatelů o azyl přitom trvale klesá | E15.cz

Rakousko prodlouží hraniční kontroly o další půlrok. Počet žadatelů o azyl přitom trvale klesá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rakousko oznámilo Evropské unii, že hodlá prodloužit kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem o dalšího půl roku. Informovala o tom agentura APA. Kontroly zavedené v důsledku migrační krize měly skončit 11. listopadu, nyní by měly trvat přinejmenším do května příštího roku. Rakousko je členem schengenského prostoru volného pohybu, uvnitř kterého se za normálních okolností hraniční kontroly neprovádějí.

„Kvůli trvale vysokému počtu zadržení osob, které ilegálně vstoupily nebo pobývají (v Rakousku), a počtu žadatelů o azyl došla rakouská spolková vláda k závěru, že situace není dostatečně stabilní,“ uvedl rakouský ministr vnitra Herbert Kickl v dopise zaslaném Evropské komisi, Evropskému parlamentu a Evropské radě. Konkrétní údaje o počtu zadržených či žadatelů o azyl, ze kterých vycházelo, Rakousko v dopise neuvedlo.

Podle statistiky, kterou přinesla rakouská tisková agentura APA, počet žadatelů o azyl v Rakousku od rekordního roku 2015 trvale klesá. Od letošního ledna do srpna úřady přijaly 9337 žádostí, tedy o polovinu méně než ve stejném období loňského roku. Hraniční kontroly Rakousko zavedlo v roce 2015, kdy v zemi za prvních osm měsíců roku o azyl požádalo 46 144 osob, tedy pětkrát více než letos.

Kickl v dopise uvádí, že zachováním kontrol chce předejít opakování situace z roku 2015. Upozornil přitom na situaci v Bosně a Hercegovině, kam od konce loňského roku přišlo ilegálně téměř deset tisíc migrantů. Problémem je podle něj také zvyšující se počet migrantů přicházejících do Evropy přes Turecko. Dalším důvodem pro zachování kontrol je "latentní ohrožení terorismem", uvedl Kickl v dopise zaslaném do Bruselu.

Evropský komisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos v září apeloval na členské státy schengenského prostoru, aby hraniční kontroly neprodlužovaly. Minulý týden nicméně o jejich prodloužení informovala Francie. Kromě ní a Rakouska hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru nyní provádějí také Dánsko, Německo, Švédsko a rovněž Norsko, které však není členem EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video