Rakouští sudetští Němci varují před nákupy české půdy | E15.cz

Rakouští sudetští Němci varují před nákupy české půdy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Copyright Ian Capper, geograph.org.uk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajanská organizace sudetských Němců v Horních Rakousech varuje Rakušany před nákupy takové zemědělské půdy v České republice, která dříve patřila sudetským Němcům. Nákup půdy vyvlastněné na základě takzvaných Benešových dekretů by se totiž mohl ukázat jako "podmíněné nabytí" majetku, řekl podle regionálního listu Oberösterreichische Nachrichten mluvčí hornorakouských sudetských Němců Peter Ludwig.

Nákup zemědělské půdy soukromým osobám ze zahraničí umožňuje Česká republika od května loňského roku. Už od května 2009 mohou cizinci v Česku kupovat rovněž nemovitosti určené k bydlení.

Ludwig však upozorňuje na momentálně nepravděpodobné, v zásadě prý ale možné, zrušení Benešových dekretů. „Politická situace se může kdykoli změnit,“ tvrdí Ludwig. V takovém případě by podle něj nastalo „spravedlivé majetkové vyrovnání“, které požadují rakouští sudetští Němci.

Jinak to vidí podnikatel Lukas Dorn-Fussenegger, jenž u Lipenské přehrady nakoupil 160 hektarů pozemků, které však předmětem vyvlastnění nebyly. Nyní u Lipna nabízí 24 nových bytů majetným Rakušanům.

Dorn-Fussenegger poukazuje na to, že osoby, které koupily nemovitosti, chrání mezinárodní dohoda o ochraně investic. Dorn-Fussenegger rovněž žádá sudetské Němce, mezi jejichž potomky sám patří, aby za minulostí udělali tlustou čáru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video