Rakušané půjdou k předčasným volbám. Po skandálu s videem navrhl prezident už září | e15.cz

Rakušané půjdou k předčasným volbám. Po skandálu s videem navrhl prezident už září

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen souhlasí s návrhem kancléře Sebastiana Kurze, aby se v zemi co nejdříve konaly předčasné volby. Je pro počátek září.

Kurzovi lidovci (ÖVP) v reakci na skandál s tajnou nahrávkou v sobotu vypověděli koaliční smlouvu se svobodnými (FPÖ). Bude zajímavé sledovat, jaký dopad bude mít kauza nacionálně a protiimigračně laděné strany na výsledek podobných uskupení v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

„Navrhl jsem prezidentovi republiky, aby byly nové volby zorganizovány co nejdřív,“ ohlásil v sobotu Kurz. „Po včerejším videu musím opravdu říct, že čeho je moc, toho je příliš,“ dodal.

Narážel na nahrávku z roku 2017, která se objevila v pátek v německých médiích. Dosavadní vicekancléř za FPÖ Heinz-Christian Strache na ní domlouval spolupráci s údajnou vnučkou ruského oligarchy. Souhlasil s volební podporou výměnou za přístup ruské rodiny k veřejným zakázkám. Navíc hovořil o zřejmě nelegálních darech pro svou partaj. Objevují se informace, že vše byla léčka a spekuluje se o tom, kdo ji nastražil. Strache setkání přiznal a v sobotu rezignoval.

Rakouské předvolební průzkumy byly dlouhodobě stabilní. ÖVP v nich dlouhé měsíce dosahovala třetiny hlasů, následovali sociální demokraté (SPÖ) se zhruba čtvrtinovým podílem. FPÖ v nich byla s nepatrným odstupem třetí. Dá se však očekávat, že současné politické zemětřesení náladu v zemi ovlivní. Sociální demokraté tvrdí, že zodpovědnost za současnou nestabilitu v zemi nesou i lidovci, kteří podle SPÖ neměli se svobodnými do koalice vůbec vstupovat.

Dopady skandálu se mohou projevit už v blížících se evropských volbách, ve kterých se očekává posílení euroskeptických stran. FPÖ v sobotu na poslední chvíli zrušila účast na velkém shromáždění aliance těchto subjektů v Miláně. Uspořádala jej Liga Mattea Salviniho a akce se zúčastnili mimo jiné zástupci francouzského Národního sdružení (RN), Alternativy pro Německo či české Svobody a přímé demokracie.

„Budeme reagovat, až si vyslechneme vysvětlení pana Stracheho,“ řekla k situaci novinářům šéfka RN Marie Le Penová. Podotkla, že je udivena zveřejněním videa z roku 2017 pár dní před volbami. Kauzy už využili odpůrci populistů. Podle předsedkyně německé CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové se ukazuje, že jsou evropští populisté připraveni prodat zájmy vlastních zemí za svůj prospěch.

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video