Rating fondu EFSF závisí na Německu, uklidňuje S&P | E15.cz

Rating fondu EFSF závisí na Německu, uklidňuje S&P

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Špičkový rating záchranného fondu eurozóny závisí na další finanční podpoře Německa a zbývajících třech zemích, kterým ratingová agentura Standard & Poor's v pátek ponechala nejvyšší hodnocení AAA. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pátek řekl výkonný ředitel S&P John Chambers.

Evropský záchranný fond EFSF má v současnosti nejvyšší rating AAA. Francie je jeho druhým největším ručitelem, S&P ale v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti této a další osmi zemí eurozóny. Pro zachování nejvyššího ratingu EFSF bude podle analytiků nutné, aby členové fondu zvýšili své garance, což by mohlo být politicky nepopulární.

Pokud dojde ke ztrátě dvou ze šesti AAA garantů, pak bude nutné zvýšit podporu čtyř zbývajících AAA ručitelů nebo kapitálovou vybavenost, řekl v rozhovoru s Reuters Chambers. „Pokud budete mít větší záruky od dalších zemí, pak by si EFSF mohl svou známku AAA udržet,“ prohlásil také.

Francie a Německo jsou dvě největší ekonomiky eurozóny. Německá ratingová známka AAA ale na rozdíl od hodnocení Francie po pátečním zásahu S&P zůstala beze změn. Nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti si z evropských zemí platících eurem uchovaly také Finsko, Lucembursko a Nizozemsko.

Chambers v pátečním rozhovoru v americké televizní stanici CNBC řekl, že hlavní nebezpečí pro špičkový německý rating představuje zhoršení rozpočtové situace této země nebo problémy v německém finančním sektoru. Pokud se bude německá vláda zadlužovat, tlak na známku bude růst, poznamenal také.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video