Řecká policie vyslala posily do tábora Idomeni, chystá evakuaci | E15.cz

Řecká policie vyslala posily do tábora Idomeni, chystá evakuaci

Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni
Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Řecko začne v úterý nebo ve středu s postupnou evakuací uprchlického tábora Idomeni na hranici s Makedonií. Uvedl to vládní mluvčí Jorgos Kyritsis, kterého citovala agentura AP. V provizorním tábořišti je podle řeckých vládních činitelů a policie odhadem 8400 lidí, kteří budou přesunuti do nově postavených, lépe vybavených a zorganizovaných táborů.

Řecko se obyvatele tábora Idomeni snažilo přesvědčit celé měsíce, aby se přesunuli na vhodnější místa. V Řecku uvízlo asi 54 tisíc migrantů od března po sérii uzavření hranic na Balkáně.

Kyritsis uvedl, že v nových táborech je nyní k dispozici 6000 míst a další budou brzy připravena. Zdůraznil, že nebude použita síla. Řecká televize Mega ovšem s odvoláním na policejní zdroje oznámila, že z Atén byly vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit.

Zpravodajský server Kathimerini oznámil, že rozkaz k odjezdu z Atén do Kilkisu na hranici dostalo devět oddílů pořádkové policie. Mají se zúčastnit evakuace, pokud to bude nutné. Podle serveru bude příkaz k operaci vydán ve středu.

Samovolně vzniklý tábor

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře.

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobily řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Minulý týden se při střetu s policí několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob se pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.