Řecká vláda může vzniknout brzy, shodli se možní partneři

Antonis Samaras

Antonis Samaras Zdroj: ctk

Potenciální levicoví koaliční partneři řeckých konzervativců, kteří zvítězili v nedělních parlamentních volbách, ale nezískali nadpoloviční většinu, se dnes shodli na urychlení vyjednávání o nové vládě. Vůdce řeckých socialistů z PASOK Evangelos Venizelos, jehož strana skončila ve volbách třetí, po setkání s předsedou Demokratické levice (DIMAR) Fotisem Kuvelisem řekl, že kabinet by měl vzniknout "co nejrychleji".

I formace DIMAR se zapojila do povolebního vyjednávání, které by mohlo podle Kuvelise vyústit v hmatatelný výsledek v „příštích hodinách“, ale klade důraz na obsah programového prohlášení.

Zatímco vítězná Nová demokracie (ND) slibuje vyjednat v eurozóně zmírnění úsporných opatření zavedených v zemi výměnou za zahraniční půjčky zaštiťující Řecko před bankrotem, vůdce DIMAR připomněl, že jeho strana má ve svém programu požadavek postupného odstoupení od těch nejpřísnějších podmínek.

Řecko, které je pět let v ekonomické recesi, muselo kvůli mnohamiliardové zahraniční finanční pomoci prudce oklestit státní náklady, což se projevilo prudkým snížením důchodů a mezd, a to i v soukromém sektoru, a zvýšením daní a zavedením nových poplatků.

Tyto kroky vedly k oslabení tradičních nejsilnějších stran, ND a PASOK, které rok udržovaly spolu poloúřednickou vládu Lukase Papadimose. Zatímco v květnových volbách voliči obě potrestali natolik, že nebyly s to dát v parlamentu dohromady nadpoloviční většinu, v opakovaném hlasování v neděli konzervativcům částečně odpustili a posílili jejich prvenství. Socialisté se naopak v druhých letošních volbách ještě více propadli, ale stále mají dost poslanců, aby se mohli s ND vrátit k absolutní většině.

Šéf PASOKu Venizelos po volbách usiluje o to, aby novou vládu, u níž se dá pochybovat, že bude v zemi kvůli pokračující ekonomické krizi populární, podpořily všechny významné politické síly. Tedy i vycházející hvězda řecké levice - Koalice radikální levice (SYRIZA), která se letos stala druhou nejvýznamnější stranou v zemi.

Vůdce SYRIZA Alexis Tsipras ale několikrát zopakoval, že volební výsledky předurčily jeho straně roli aktivní opozice. Slíbil nicméně, že ve všech krocích, které povedou k zmírňování zátěže vyvolané úspornými opatřeními, budoucí koalici podpoří.

Podle komentáře serveru listu To Vima si vedení SYRIZA na rozdíl od svých stoupenců oddychlo, že strana skončila jako druhá a že ji tak nečeká střetnutí s evropskými partnery ohledně zmírnění podmínek pomoci. Nepřímo tak přiznalo, že si vytyčilo prakticky nereálný cíl přestat podmínky plnit a přitom udržet zemi v eurozóně. Straně tak zůstane pohodlné postavení, ze kterého může beztrestně výkonnou pomoc tvrdě kritizovat.

Zatím podle reakcí řeckých médií panuje mezi politiky optimismus, že se podaří vytvořit vládu do čtvrtka, kdy se v Lucemburku sejde euroskupina, od níž by Atény chtěli dostat souhlas s uvolněním zbytku finanční pomoci určené pro stávající období.