Řecko chce reformami ušetřit 12 miliard, před krachem ho to prý nezachrání | E15.cz

Řecko chce reformami ušetřit 12 miliard, před krachem ho to prý nezachrání

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Atény připravují balík reforem, který má během dvou let přinést úsporu 12 miliard eur (326 miliard korun). To je víc, než vláda původně plánovala, napsal řecký list Kathimerini. Výměnou za to Řecko očekává program půjček ve výši asi 51 miliard eur (1,4 bilionu korun). Podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho se ale Řecko nejspíš nepodaří zachránit před bankrotem a země nemůže očekávat pomoc ani z Ruska. "Sami nemají peníze," řekl Draghi ke spekulacím o možné podpoře Moskvy.

Deník Kathimerini soudí, že místo očekávaného letošního růstu o 0,5 procenta povedou měsíce nejistoty a nejméně dva týdny kontroly toku kapitálu naopak k tříprocentnímu poklesu.

Další listy Naftemporiki a To Vima spekulují, že vláda ve snaze získat další finanční prostředky zvýší daň z příjmu fyzických osob. Daň z přidané hodnoty (DPH) u většiny zboží a služeb má být 23 procent, u hotelů se zvýší z 6,5 na 13 procent. V této výši se má udržet DPH u elektrické energie. Odlehlé řecké ostrovy budou mít prý nadále třicetiprocentní slevu na DPH. Daň z příjmů firem se má zvýšit z 26 na 28 procent.

Zpřísněny mají být podmínky předčasného odchodu do důchodu, který má být penalizován 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let.

Sdružení řeckých bank oznámilo, že peníze v bankomatech budou zajištěné do pondělí. Výběr je nadále omezen na 60 eur (asi 1600 korun) na osobu a den. Do pondělka též zůstanou zavřené řecké banky i burza.

Sdružení řeckých bank dnes oznámilo, že peníze v bankomatech budou zajištěné do pondělí. Výběr je nadále omezen na 60 eur (asi 1600 korun) na osobu za den. Do pondělka též zůstanou zavřené řecké banky i burza.

Nejmenovaní evropští představitelé řekli agentuře Reuters, že některé velké řecké banky by mohly být zcela uzavřeny nebo převzaty silnějšími konkurenty bez ohledu na to, zda se Aténám podaří získat novou finanční pomoc. Podle jednoho z těchto zdrojů by tak ze čtyř velkých řeckých bank, tedy společností National Bank of Greece, Eurobank, Piraeus a Alpha Bank, mohly zbýt pouze dvě.

Řecko by dnes mělo předložit partnerům z eurozóny konkrétní a rozsáhlý seznam reforem, které hodlá uskutečnit výměnou za mezinárodní finanční pomoc, o kterou požádalo již ve středu. Premiér Alexis Tsipras slíbil návrhy na sociálně spravedlivé a udržitelné řešení řecké dluhové krize.

Šéf financí USA varoval s Řeckem před geopolitickou katastrofou
Ministr financí USA Jack Lew dnes varoval, že řecký krach by byl „geopolitickou chybou“. Dohoda Atén s eurozónou je prý možná, když Řecko přijme těžká rozhodnutí, upozornily agentury Reuters a AFP.
„Je tu spousta neznámých, pokud to dojde tak daleko, že se to kompletně v Řecku zhroutí,“ řekl Lew. „Myslím si, že neznámo je rizikem pro Evropu a globální ekonomiku. Myslím si, že jde o geopolitický omyl,“ dodal.

Tříletý záchranný úvěr

Nový ministr financí Euklidis Tsakalotos v rámci žádosti o finanční pomoc hovořil o potřebě tříletého záchranného úvěru určeného k hrazení dluhových závazků. Výměnou za to bez bližších podrobností přislíbil již od příštího týdne zahájení reforem důchodového a daňového systému.

Žádost musí posoudit skupina ekonomických odborníků. Ministři financí členských zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, se jí budou pak zabývat patrně v pátek. Za definitivní termín k nalezení dohody s Aténami se nyní považuje neděle, kdy se k řecké krizi uskuteční v Bruselu mimořádný summit celé Evropské unie.

věřitelé Řecka Autor: E15

Pavel Páral: O jediném správném řešení se nejedná

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video