Řecko dál jedná s věřiteli, termín pro dohodu se nepodaří splnit | E15.cz

Řecko dál jedná s věřiteli, termín pro dohodu se nepodaří splnit

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Alexis Tsipras prostřednictvím telekonference jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Shodl se s nimi na nutnosti rychle dosáhnout dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Řecko a jeho věřitelé pokračují v jednáních o dohodě, která by Aténám uvolnila další finanční prostředky výměnou za reformy. Dnešní lhůtu, kterou si pro dosažení dohody vytkly Atény, se ale zřejmě splnit nepodaří.

Atény již několik měsíců jednají s věřiteli o podobě reforem, kterými je podmíněno vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z dohodnutého záchranného programu pro Řecko. Silně zadlužená země peníze potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června.

Už 5. června přitom Atény musejí uhradit dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Vláda v Aténách tento týden uvedla, že očekává dosažení dohody do neděle. Podle zdrojů blízkých jednání to ale není pravděpodobné.

Jednání zahraničních věřitelů s řeckými zástupci budou v rámci takzvané bruselské skupiny pokračovat dnes večer. „Ačkoli dohodu dnes nepředpokládáme, jsme velmi blízko,“ sdělil nejmenovaný činitel z řecké vlády. Podle dalšího zdroje zůstávají na stole hlavní otázky, které brzdí dosažení dohody.

Atény se v uplynulých týdnech nechávaly často slyšet, že dohoda je na spadnutí. Mezinárodní věřitelé byli ale méně optimističtí a poukazovali na neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce, což je podmínkou další pomoci. Mezinárodní věřitele Řecka představují vedle MMF i země eurozóny.

Obsese institucionálních představitelů

Řecký premiér Alexis Tsipras v sloupku zveřejněném dnes na webu francouzského listu Le Monde uvedl, že Atény by neměly být obviňovány za to, že dohody ještě nebylo dosaženo. „Je tomu tak spíše kvůli obsesi některých institucionálních představitelů, kteří trvají na nerozumných řešeních,“ napsal Tsipras, podle něhož by evropské a mezinárodní instituce měly být připraveny být pružné.

Samotný premiér ale dnes narazil na odpor několika desítek zákonodárců své vlastní strany. Příčinou neshody je výběr členky řeckého týmu vyjednávačů Eleny Panaritisové do funkce řecké zástupkyně při MMF. Panaritisová je někdejší poslankyní za stranu levého středu PASOK, která podporovala politiku úspor.

Proti jejímu jmenování se postavilo zhruba 40 poslanců Tsiprasovy krajně levicové strany Syriza a v dopisu Tsiprasovi žádají, aby Atény vzaly své rozhodnutí zpět. „Prominentní představitelka politiky úspor nemůže zastupovat vládu,“ stojí v listu. Podle agentury Reuters, která z něj citovala, může spor prohloubit rozkol uvnitř řecké vládní strany.

Jan Bureš: Ohrané řecké letní hity

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.