Řecko opět zastavila generální stávka kvůli úsporným opatřením | E15.cz

Řecko opět zastavila generální stávka kvůli úsporným opatřením

Řecko opět zastavila generální stávka kvůli úsporným opatřením
Generální stávka v Aténách
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase čelí již druhé generální stávce kvůli hospodářským škrtům, které se dotýkají i důchodů. Úsporné kroky jsou nutné k realizaci v pořadí již třetího programu zahraniční finanční pomoci této zadlužené zemi. V centru metropole Atén se již shromáždili první demonstranti.

Další čtyřiadvacetihodinovou generální stávku svolal svaz zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE, ke kterému se vzápětí připojila i odborová centrála státních zaměstnanců ADEDY. Vláda premiéra Alexise Tsiprase zvedla mimo jiné věk pro odchod do důchodu, který ale stále zůstává pod evropským průměrem.

V 62 letech mohou začít pobírat penzi lidé po 40 odpracovaných letech, v 67 pak po 15 letech. Citelné pro kapsy občanů je zvýšení povinných příspěvků na zdravotní pojištění, kterého se na rozdíl například od Česka dotýká i penzistů.

Podobně jak předchozí generální stávka, která se konala 12. listopadu, i ta dnešní ochromuje život v zemi. Zrušeny byly vnitrostátní lety, lodě zůstaly v přístavištích a veřejné úřady i státní školy byly zavřené. Nemocnice vyřizují jen akutní zdravotní případy. V centru řecké metropole začala pod lesem rudých praporů demonstrace příznivců komunistických odborů PAME. Další manifestace pod taktovkou GSEE a ADEDY byla v Aténách naplánována na odpoledne.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!