Řecko přes víkend zadrželo přes 800 uprchlíků | E15.cz

Řecko přes víkend zadrželo přes 800 uprchlíků

Ilustrační foto (loď Řecké pobřežní stráže)
Ilustrační foto (loď Řecké pobřežní stráže)
• 
ZDROJ: K. Krallis, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká pobřežní stráž během víkendu zadržela na několika místech celkem přes 850 nelegálních přistěhovalců, kteří na lodích připluli na ostrovy v Egejském moři. Největší nápor zažil ostrov Lesbos, kam připlulo více než 600 lidí. Tři desítky běženců z Iráku se vylodily rovněž v italském městě Crotone.

Řecké úřady hlásí, že během posledních dvou dní dorazila plavidla s přistěhovalci na ostrovy Lesbos, Farmakonisi, Samos, Kos a Chios. Podle místních médií šlo o uprchlíky ze Sýrie, Somálska a z Afghánistánu. Řecká zařízení pro přistěhovalce jsou přeplněná, stejně jako ta v Itálii, kam už letos po moři dorazilo téměř 30 tisíc migrantů.

Kvůli přílivu přistěhovalců bijí jihoevropské země už několik let na poplach a žádají o pomoc Evropskou unii. Intenzivněji se toto téma začalo řešit až před týdnem, když u Libye havarovala loď s uprchlíky a zahynulo přes 700 lidí.

Evropská unie se ve čtvrtek na mimořádném summitu rozhodla ztrojnásobit objem finančních prostředků pro činnost agentury na ochranu hranic Frontex ve Středozemním moři, organizace na ochranu lidských práv ale namítají, že takový postup je nedostatečný. Od začátku letošního roku už cestou do Evropy na moři zemřelo 1800 běženců, což je třicetkrát více než ve stejném období loni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video