Řecko spustí obří výprodej. Chce se zbavit státních firem i nemovitostí

Antonis Samaras,  Řecko

Antonis Samaras, Řecko Zdroj: ctk

Řecký premiér Antonis Samaras ohlásil rozsáhlou privatizaci podniků a nemovitostí. Rozsah prodeje státního majetku půjde nad rámec dohod s eurozónou o finanční pomoci, která zaštiťuje zemi před bankrotem. Privatizace se dotkne všech struktur ekonomiky, včetně energetického průmyslu, námořní infrastruktury a železnic.

„Hlavním cílem je zastavit recesi,“ prohlásil dnes Samaras před shromážděným parlamentem. „Provedeme strukturální změny ne proto, že to vyžaduje dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem, ale protože to musíme udělat. Položíme důraz na privatizaci a podpoříme další, které už nepatří k smluvním závazkům, jako jsou železnice i uvolnění trhu s energií,“ zdůraznil premiér.

Samaras prohlásil, že jeho kabinet, vzešlý z červnových voleb, bude bojovat proti neustálému hospodářskému propadu vedle privatizace i rozsáhlými reformami. Přiznal, že jeho země nedosáhla fiskálních cílů vyplývajících z dohody o zahraniční finanční pomoci. K jejich splnění budou Atény podle očekávání požadovat od věřitelů dvouletý odklad.

Nový řecký premiér podotkl, že ekonomické reformy v zemi už nepovedou dalším obětem v podobě dalšího snižování životní úrovně obyvatel. Občané podle něj „nemohou přicházet o své domovy, pokračovat v páchání sebevražd nebo ztrácet pocit bezpečí“.

„Lid potřebuje vědět pravdu, výhled, naději a odvahu. Tato vláda bude říkat pravdu a předvede svoje odhodlání. Řecko může uspět a my vybojujeme všechny bitvy, aby země byla vyvedena z krize,“ řekl Samaras.

Premiér představil před parlamentem devítibodový plán vlády, která v neděli v pozdních večerních hodinách bude čelit hlasování o důvěře. Samaras zdůraznil, že předpokládá využití celého čtyřletého volebního období parlamentu ke splnění vládních cílů. Tříčlenná koalice konzervativní Nové demokracie, socialistického PASOK a umírněné Demokratické levice je v 300členném parlamentu zastoupena 179 zákonodárci.