Řecko usiluje o reparace, hrozí zabavováním německého majetku | E15.cz

Řecko usiluje o reparace, hrozí zabavováním německého majetku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: John D. Carnessiotis, Flickr.com (CC-BY-SA 2.0)

ČTK

Share on Facebook Messenger
Řecký ministr spravedlnosti Nikos Paraskevopulos pohrozil, že je připraven podepsat dřívější soudní rozhodnutí, které prý umožňuje zabavení německého majetku v Řecku, aby mohli být odškodněni příbuzní obětí nacismu během druhé světové války. Německo téma náhrad válečných škod považuje za uzavřené.

Případ se týká masakru v řecké obci Distomo, kde nacisté v červnu 1944 zavraždili 218 lidí. Řecký nejvyšší soud v roce 2000 rozhodl ve prospěch přeživších a jejich rodin s tím, že by měli být odškodněni, verdikt ale dosud nebyl vykonán, uvedl řecký list Kathimerini.

„Zákon stanoví, že realizace rozhodnutí Nejvyššího soudu se děje na základě nařízení ministra spravedlnosti. Myslím, že by toto svolení mělo být učiněno, a já jsem připraven ho dát, bez ohledu na všechny překážky,“ prohlásil řecký ministr. „Pravděpodobně bude muset proběhnout nějaké jednání s Německem,“ dodal.

Berlín dává opakovaně najevo, že tuto záležitost považuje za uzavřenou

Paraskevopulos svůj záměr poprvé oznámil v úterý během debaty v řeckém parlamentu. Před poslanci uvedl, že by měl být vytvořen výbor, který bude mít na starosti válečné reparace i vymáhání vracení památek. K tématu se v úterý vyjádřil i premiér Alexis Tsipras, podle kterého je jeho vláda odhodlaná usilovat o válečné reparace od Německa.

Podle Tsiprase je otázka válečného odškodnění „velmi citlivá“. Premiér přitom toto téma nepřímo spojil s jednáním mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli ohledně splácení úvěrů. „Řecká vláda se bude snažit, aby dodržela své závazky. Musí ale rovněž dodržet své nesplněné závazky vůči Řecku a řeckému lidu,“ uvedl šéf kabinetu.

Spory o odškodnění již několikrát narušily německo-řecké vztahy. Berlín dává opakovaně najevo, že tuto záležitost považuje za uzavřenou. Nejnověji tento týden německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier při setkání se svým řeckým kolegou Nikosem Kotziasem požadavky na vyplacení odškodného odmítl. Všechny otázky ohledně reparací za druhou světovou válku jsou podle Steinmeiera právně uzavřeny.

„Jsme přesvědčeni, že otázka reparací a odškodnění již byla právně a politicky vyřešena,“ uvedl dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert. „Měli bychom se soustředit na aktuální otázky,“ dodal. Podle mluvčího ministerstva financí není důvod, aby byly ohledně reparací zahájeny rozhovory mezi Německem a Řeckem. Požadavek Atén je prý jen snahou odpoutat pozornost od vážných finančních problémů, kterým země čelí.

Masakr nedaleko delfské věštírny

V případu Distomo bylo v minulosti vydáno množství protikladných soudních verdiktů. V roce 1997 řecký soud přislíbil pozůstalým téměř 29 milionů eur. O pět let později ale zvláštní řecký soud rozhodl, že není v pravomoci řecké justice, aby na Německu vynucovala odškodnění pro řecké oběti nacistické perzekuce. Německý nejvyšší soud právní nárok na odškodnění zamítl: německý stát podle něj odpovídá za platby reparací za válečné zločiny státům, nikoli však soukromým osobám.

K masakru ve vesnici Distomo ve středním Řecku došlo 10. června 1944. Roznětkou byl útok řeckých odbojářů na motorizovanou kolonu jednotky SS. O život prý tehdy přišlo několik německých vojáků. Napadená skupina se po odražení útoku stáhla do blízké vesničky Distomo. Rozzuření vojáci procházeli obcí dům od domu, a v odvetě vraždili každého, kdo jim přišel do cesty. Z poklidné vesnice, ležící nedaleko slavné delfské věštírny, zbyly jen ohořelé ruiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.