Řecký prezident pověřil vítěze voleb Tsiprase sestavením vlády | e15.cz

Řecký prezident pověřil vítěze voleb Tsiprase sestavením vlády

Alexis Tsipras, Prokopis Pavlopulos
Alexis Tsipras, Prokopis Pavlopulos
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký prezident Prokopis Pavlopulos pověřil Alexise Tsiprase, vůdce vítězné strany Syriza v nedělních parlamentních volbách, aby sestavil vládu. Její složení by mělo být podle řeckých médií známo v úterý nebo ve středu. Tsiprase ještě dnes čeká složení premiérské přísahy.

Syriza získala ve volbách 145 křesel v 300členném parlamentu a je tak nucena uzavřít vládní koalici. Jejími partnery se opět stanou nacionalističtí Nezávislí Řekové, kteří dostali deset poslaneckých mandátů a pomohou tak nejsilnější levicové straně v zemi získat nadpoloviční většinu.

„Řecký lid dal jasný mandát, abychom pokročili společně v hlubokých škrtech a reformách, abychom dostali zemi z krize,“ řekl Tsipras poté, co se dozvěděl takřka konečné výsledky voleb. Podle deníku Ta Nea se také před svými spolustraníky zmínil o roli, kterou bude hrát nová vláda, jež bude muset napravit chyby a „slabá místa“ z předchozího sedmiměsíčního vládnutí.

Bezprostředním cílem je plné obnovení stability ekonomiky a v bankovního systému, ale také posílení pozic získaných při vyjednávání s mezinárodními věřiteli. První kritickou bitvou bude tak o smazání části dluhu. Na domácí frontě Tsipras slíbil boj proti korupci, aby byla obnovena důvěra obyvatel v řecký soudní systém.

Kostas Tsivos: Řecko před volbami prožívá krizi v krizi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery