Řecký prezident rozpustil parlament a vyhlásil nové volby | E15.cz

Řecký prezident rozpustil parlament a vyhlásil nové volby

Řecký prezident Karolos Papulias a šér Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras.
Řecký prezident Karolos Papulias a šér Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký prezident Karolos Papulias dnes oficiálně rozpustil parlament a stanovil datum nových předčasných voleb na 17. června. Informovala o tom agentura AP. Papuliasův krok je čistě formální, parlament vzešlý z voleb konaných před necelými dvěma týdny ukončil svou činnost už v pátek po pouhých dvou dnech schůzování.

Obě hlavní proevropské strany - konzervativní Nová demokracie (ND) a socialistický PASOK - ztratily ve volbách na začátku května nadpoloviční většinu v parlamentu a nenašly potřebného spojence pro to, aby ji obnovily. Vládní koalici nedokázala sestavit ani Koalice radikální levice (SYRIZA), která skončila v hlasování druhá a která prosazovala ústup od úsporných opatření, jež po Aténách požaduje Evropská unie.

V nových volbách se bude hrát především o to, zda zvítězí strany prosazující pokračování tvrdých úsporných opatření, která mají zachránit kriticky zadlužené řecké hospodářství, anebo jejich oponenti.

Předvolební průzkumy zatím o výsledku opakovaných voleb mnoho nenapovídají. Zatímco ve čtvrtek list To Pontiki na předpokládaného vítěze pasoval stranu SYRIZA, která by mohla získat 22 až 24,5 procenta hlasů, novější průzkum televizní stanice Alpha favorizuje konzervativní ND. Ta by podle nejnovějších čísel mohla přesvědčit 26,1 procenta voličů, čímž by si významně polepšila. Začátkem května totiž získala 18,85 procenta hlasů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.