Řekové se dočkají dalších Evropských milionů na pomoc ekonomice | E15.cz

Řekové se dočkají dalších Evropských milionů na pomoc ekonomice

Euclid Tsakalotos, Luis de Guindos, Jeroen Dijsselbloem
Euclid Tsakalotos, Luis de Guindos, Jeroen Dijsselbloem
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministři financí eurozóny dnes souhlasili s uvolněním částky 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy korun) pro Řecko, u zbývajících 1,7 miliardy eur (45,9 miliardy korun) bude jasno do konce měsíce. Po jednání v Lucembursku to potvrdili šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem a evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) tak dnes od ministrů dostal zelenou k tomu, aby do Atén poslal jen část ze zbývajících 2,8 miliardy eur (75,7 miliardy korun). Ty jsou součástí aktuálního záchranného programu, jehož objem činí 10,3 miliardy (278,3 miliardy korun).

Šéf ESM Klaus Regling novinářům řekl, že fond peníze fakticky Aténám uvolní na příštím jednání svého představenstva, což bude až za dva týdny. Pokud už do té doby budou k dispozici zatím chybějící statistické informace ohledně toho, jak řecká ministerstva a další úřady platily o prázdninách své závazky, bude moci ve stejnou chvíli ESM uvolnit i zbylých 1,7 miliardy eur.

"Je to technická otázka, není k ní potřeba politická diskuse," ujišťoval dnes novináře Dijsselbloem s tím, že rozdělení sumy na dvě části se od počátku očekávalo - právě kvůli chybějícím statistickým údajům. Euroskupina by se tak podle zdrojů ČTK už k této věci neměla vracet.

Řecko splnilo podmínky

Ministři financí zemí platících eurem dnes přijali závěr věřitelských institucí, že Řecko splnilo 15 klíčových podmínek, které byly vyžadovány před dokončením první prověrky stávajícího programu. Dijsselbloem dnes v této souvislosti připomněl úsilí Atén reformovat penzijní systém a energetiku, posílit bankovní dohled, ustavit agenturu dohlížející na příjmy státní pokladny a pokročit v privatizačním programu.

Řecko, které se už v roce 2010 propadlo do hluboké finanční krize, se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by výměnou za bolestivé reformy mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Ani po více než roce se svými penězi do programu stále plně nezapojil Mezinárodní měnový fond (MMF), i když Německo jeho účast vyžaduje. MMF má totiž stále pochybnosti o udržitelnosti řeckého dluhu za stávajících podmínek programu.

Podle dnešních slov komisaře Moscoviciho umožňuje dokončení první prověrky začít práce na druhé revizi tříletého programu, kdy se pozornost od prosazení reforem přesune k jejich realizaci. Experti by měli do Atén odjet už ve druhé polovině října.

Do konce roku by podle komisaře navíc mohlo být možné domluvit se na "globální dohodě", která by se týkala také otázky dluhové úlevy zadlužené zemi. Dijsselbloem dnes poznamenal, že okolo zapojení MMF by bylo dobré mít jasno co nejdříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.