MMF se do pomoci Řecku finančně nezapojí, tvrdí zdroje Reuters

Šéfka MMF Christine Lagardeová a řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos (vpravo)

Šéfka MMF Christine Lagardeová a řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos (vpravo) Zdroj: ctk/AP

Christiane Lagardeová
Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
Střet názorůProblémy, které trápíeurozónu, se změnilyz akutních na chronické.Na Světovém ekonomickémfóru v Davosu to řekl šéfbritské banky BarclaysBob Diamond. Proti tomuse ale ohradila francouzskáministryně hospodářstvíChristine Lagardeová. Ta jenaopak přesvědčena, že eurose přes největší potíže užpřeneslo. Fórum v Davosu,které včera skončilo,se zabývalo i situací v Egyptě.
Christine Lagardeová
7
Fotogalerie

Mezinárodní měnový fond (MMF) se nakonec finančně nezapojí do úvěrové pomoci Řecku a přijme pravděpodobně status zvláštního poradce, aby mohl figurovat u jednání mezi evropskými institucemi a Aténami. Agentuře Reuters to v rámci pololetního zasedání MMF sdělily dva dobře informované zdroje.

Řecko, které se už v roce 2010 propadlo do hluboké finanční krize, se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). MMF se do třetího programu ani po více než roce svými penězi stále nezapojil, i když Německo jeho účast vyžaduje.

MMF se zdráhá dávat Řecku další peníze a tvrdí, že bez výrazného snížení řecké dluhové zátěže jsou cíle záchranného programu nereálné. Evropa ale výraznější snížení dluhu před splněním podmínek nynějšího programu odmítá, a fond tak zřejmě přijme v pomoci Řecku novou roli. Ta mu umožní mít v jednáních alespoň poradní hlas, uvedly zdroje.

"Takto může (šéfka MMF Christine) Lagardeová výkonné radě říct, že fond svou rolí v pomoci Řecku žádná svá pravidla neporušuje; (německý ministr financí Wolfgang) Schäuble, jehož vládu čekají příští podzim volby, zase může říkat, ´podívejte se, MMF sedí u stolu´," řekl zdroj.