Revoluce v USA: Colorado povolilo prodej marihuany | E15.cz

Revoluce v USA: Colorado povolilo prodej marihuany

Oslavy legalizace marihuany v Denveru
Oslavy legalizace marihuany v Denveru
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát Colorado ode dneška jako první v USA umožňuje legální maloobchodní prodej marihuany k osobnímu použití. Do Denveru se sjeli uživatelé lehké drogy, aby už v noci na dnešek historický milník oslavili. Prodej marihuany je v Coloradu legální od půlnoci místního času, ale maloobchodní prodej začal až v 08:00. Drogu si v obchodech mohou koupit občané starší 21 let.

Obyvatelé Colorada si mohou v licencovaných obchodech koupit unci marihuany (28 gramů), zatímco návštěvníci z jiných států USA mají nárok jen na čtvrtinu tohoto množství.

V Denveru oslavovali uživatelé marihuany první den prodeje drogy jejím kouřením. „Upřímně jsem si myslel, že se tohoto dne nikdy nedočkám,“ řekl jeden z účastníků marihuanové party v centru Denveru Errin Reaume. Lidé čekající na otevření marihuanových obchodů při teplotách mezi dvěma a čtyřmi stupni Celsia si mohli koupit občerstvení a kávu ve speciálních stáncích.

Aktivisté za legalizaci marihuany doufají, že coloradský experiment potvrdí, že legalizace je lepší alternativou než nákladný boj proti drogám. Skeptikové se zase obávají, že droga se nyní snadněji dostane mezi mladistvé. „Dospělí lidé si po celé zemi kupovali marihuanu léta,“ řekl jeden z obhájců legalizace marihuany Mason Tvert. „Jediný rozdíl je, že v Coloradu si ji teď budou smět opatřit legálně, a ne na černém trhu,“ konstatoval aktivista.

Doposud bylo v USA možné marihuanu získat jen na lékařské účely, a to ve 20 státech. Na jaře se chystá otevření obchodů nabízejících marihuanu také v dalším západním státě USA, Washingtonu. V Coloradu i ve Washingtonu se pro legalizaci marihuany vyslovili místní občané v referendu. Podle federálních amerických zákonů je marihuana stále ilegální, vláda ale rozhodla o tom, že uživatele v Coloradu a Washingtonu stíhat nebude.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video