Romney má dost hlasů pro republikánskou nominaci na prezidenta | E15.cz

Romney má dost hlasů pro republikánskou nominaci na prezidenta

Mitt Romney
Mitt Romney
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney vyhrál primárky v Texasu a podle očekávání získal dostatečný počet hlasů delegátů pro republikánskou nominaci na prezidenta. Na srpnový nominační sjezd strany potřeboval nejméně 1144 delegátů.

V Texasu se jich proporčně rozdělovalo 155. Romney pro dosažení magického nominačního čísla potřeboval jen 38 procent hlasů. Podle průběžných výsledků jich ale nakonec bude mít kolem 70 procent. „Díky,“ napsal republikán ve vzkazu voličům prostřednictvím sociální sítě Twitter. „Ať už nás čekají jakékoliv výzvy, nespokojíme se s ničím menším, než abychom Ameriku vrátili na cestu k prosperitě,“ dodal.

Pětašedesátiletý multimilionář bude v listopadových prezidentských volbách prvním mormonem, který se zúčastní závěrečného souboje o Bílý dům. Romney se během primárek již zbavil všech ostatních soupeřů. V Texasu pak v noci na dnešek úspěšně završil snahu získat důvěru republikánské strany, od které před čtyřmi lety v nominačních soubojích dostal košem.

Republikáni si tehdy vybrali senátora a válečného veterána Johna McCaina, který nakonec ve volbách podlehl demokratu Baracku Obamovi. Zda se Romneymu proti tomuto soupeři podaří dosáhnout lepšího výsledku, bude podle analytiků záviset hlavně na stavu ekonomiky Spojených států. Zejména vysoká míra nezaměstnanosti by nahrávala republikánskému kandidátovi.

Romney již poslední zhruba měsíc strávil jako pravděpodobný kandidát strany na prezidenta. Výsledek primárek v Texasu je tak v podstatě jen oficiálním potvrzením toho, co každý ví. Odráží se to i v tom, že republikán v tomto státě stejně jako v několika předchozích, kde se konaly primárky, nevedl kampaň a neslaví tu ani vítězství.

Místo toho se Romney soustřeďuje na volební souboj s Obamou a získávání peněz na kampaň. Noc na dnešek tráví v centru amerického hazardu Las Vegas v Nevadě, kde spolu s miliardářem Donaldem Trumpem vybírá finance na své volební úsilí. Sešel se tam také s vlivným kasinovým magnátem a rovněž miliardářem Sheldonem Adelsonem, který ještě nedávno podporoval jeho primárkového soka Newta Gingriche.

Ještě předtím v úterý navštívil Colorado, které stejně jako Nevada bude hrát důležitou roli v podzimních prezidentských volbách. Oba státy patří do skupiny takzvaných kolísavých států, kde voliči nejsou jednoznačně stranicky vyhranění.

Návštěvu Romneyho v obou státech i vítězství v Texasu ale v amerických médiích zastiňuje Trump, který opět začal zpochybňovat pravost Obamova rodného listu. Miliardář se k lidem zpochybňujícím, že se současný prezident narodil v USA - což by Obamu diskvalifikovalo jako kandidáta na prezidenta, přidal již několikrát v minulosti. Romney čelí kritice zejména levé části politického spektra, že se od Trumpa nedistancoval, přestože podobné názory odmítá. Sám Romney zatím kritizuje Obamu zejména prostřednictvím ekonomických témat, když zdůrazňuje své zkušenosti z podnikání. Jeho kampaň se také podle deníku The New York Times snaží přesvědčit voliče, aby si bývalého guvernéra dokázali představit v prezidentském úřadu. Povzbuzují ji přitom průzkumy z poslední doby, podle nichž je Romney v souboji s demokratickým obhájcem Bílého domu konkurenceschopný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.