Romney vyráží na zahraniční turné | E15.cz

Romney vyráží na zahraniční turné

Mitt Romney
Mitt Romney
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney se rozhodl vyrazit do světa na zkušenou. Pro Američany je zahraniční politika vedlejší, zájemce o post v Bílém domě ale patrně doufá, že mu cesta pomůže získat státnický lesk. Partneři USA jsou naopak zvědaví, jaké změny pro ně mohou brzy nastat. O mnohém svědčí už výběr míst. Někdejší byznysmen pro svoji první „kandidátskou cestu“ zvolil Británii, Polsko a Izrael.

Obyvatele poslední jmenované země bude Romney chtít přesvědčit o tom, že by lépe hájil jejich zájmy v regionu než Barack Obama a zaujal tvrdší postoj vůči Íránu. Varšavu republikán zřejmě ujistí o podpoře budování protiraketové obrany a neústupnosti

vůči Rusku. A Brity pravděpodobně ubezpečí, že se stále mohou spoléhat na zvláštní vazby mezi královstvím a USA.
Jeho poradci ale tvrdí, že nebude činit žádná vážná politická prohlášení. „Opravdu jede ven, aby se poučil a naslouchal,“ podotkl spolupracovník bývalého guvernéra Massachusetts Lanhee Chen.

Romneyho čeká nelehký úkol. Když vyrazil před čtyřmi lety na „turné“ v roli prezidentského kandidáta Obama, dostalo se mu v Berlíně přijetí jako rockové hvězdě. Jeho projev si v německé metropoli vyslechlo na dvě stě tisíc lidí. Republikánskému kandidátovi naopak hrozí srovnávaní s nepříliš populárním exprezidentem Georgem Bushem.

Obamův tým Romneyho cestovní aktivity dopředu kritizoval. Označil ho za diplomatického začátečníka a zdůraznil, že není dobré si zahrávat se zahraniční politikou USA v místech, jako je Blízký východ.

Republikáni útok opětovali. „Prezident Obama si myslí, že navštěvování našeho nejbližšího spojence na Blízkém východě je rozptýlení, že Hugo Chávez není vážná hrozba a že správnou odpovědí Rusku je příslib větší flexibility, aby získal prostor před volbami,“ řekla Romneyho mluvčí s narážkou na známý únik rozhovoru Obamy s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.