Rozhovory o míru v Sýrii byly dočasně přerušeny, znovu začnou 25. února | E15.cz

Rozhovory o míru v Sýrii byly dočasně přerušeny, znovu začnou 25. února

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura
Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se rozhodl dočasně přerušit rozhovory o Sýrii, které se konají v Ženevě. Pokračovat by měly 25. února. De Mistura prý nyní požádá země jak ze Západu, tak z Blízkého východu, které jednání o Sýrii podporují, aby se co nejdříve sešly a prodiskutovaly sporná témata. De Mistura zahájil ženevská jednání v pátek. Setkával se odděleně s delegací syrské vlády a syrské opozice, ale rozhovory vázly a nebylo dosaženo žádného výrazného pokroku.

Jak zmocněnec OSN uvedl, po necelém týdnu jednání, která se zatím nikam neposunula, není otrávený či zklamaný. Je prý odhodlaný v rozhovorech pokračovat, je ale třeba dívat se na celou věc reálně. „Toto není konec, není to selhání rozhovorů,“ zdůraznil zmocněnec před novináři. Obě strany mají podle něj zájem, aby „začal politický proces“.

Šéf syrské vládní delegace, velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí, syrskou opozici obvinil z toho, že se pod tlakem Saúdské Arábie, Kataru a Turecka chtěla z jednání stáhnout. OSN prý proto raději volila přerušení rozhovorů, aby se tomuto kroku vyhnula. „Dozvěděli jsme se před několika hodinami, že rijádská opozice chtěla z rozhovorů odstoupit. Proto pan de Mistura přišel se svým oznámením, které mělo za cíl politicky zakrýt tento krok,“ řekl Džaafarí novinářům. Podle něj je přerušení rozhovorů selháním „všech kromě syrské vlády“. Damašek se prý ještě rozhodne, zda se do Ženevy 25. února vrátí.

Konec náletů?

Rusko vyloučilo zastavení svých náletů v Sýrii, dokud nebudou poraženy teroristické skupiny, které tam bojují. Zamítá tím nepřímo požadavky syrské opozice, která v Ženevě žádala zastavení bojů. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že „ruské nálety nebudou zastaveny, dokud nebude skutečně poražen Islámský stát a fronta An-Nusra“, tedy větev teroristické sítě Al-Káida.

Lavrovův americký protějšek John Kerry v úterý prohlásil, že útoky na opoziční síly by měly být zastaveny v době, kdy jsou ženevské rozhovory na počátku. „Nevidím důvod, proč byl měly být nálety zastaveny,“ prohlásil Lavrov. Syrská armáda hlásí nové úspěchy a díky podpoře Ruska začala obkličovat opozici, která drží část severosyrského města Halabu.

Příměří nebude, dokud nebude zajištěna hranice s Tureckem

Lavrov také prohlásil, že bude obtížné dohodnout se na příměří, dokud nebude zajištěna syrská hranice s Tureckem, přes kterou se do Sýrie pašuje zboží a přicházejí posily radikálů. O příměří se má podle něj jednat na setkání mezinárodní skupiny pro Sýrii, které se bude konat 11. února v Mnichově.

Do Ženevy dorazil koordinátor opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb. Mluvčí HNC řekl, že opozice řeší, zda se rozhovorů účastní, když v Sýrii trvají boje. Podle diplomatů by Hidžáb, který byl v roce 2012 předsedou syrské vlády, ale uprchl ze Sýrie do Jordánska, mohl delegaci v Ženevě pomoci dospět k rozhodnutí o účasti v rozhovorech.

Podle zpráv z bojiště ruská letadla od pondělí provedla v Sýrii 320 náletů, při nichž v úterý padlo 18 civilistů. „V Sýrii se odehrál další masakr a nikdo nic nedělá a neříká, světové společenství je naprosto slepé,“ prohlásil mluvčí HNC Sálim Muslát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video