Roztočí se celní spirála? EU zvažuje zavést cla na americké zboží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Roztočí se celní spirála? EU zvažuje zavést cla na americké zboží

Roztočí se celní spirála? EU zvažuje zavést cla na americké zboží
Evropská komise
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Evropská unie zvažuje zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz průmyslové i zemědělské produkce z USA v hodnotě kolem 3,5 miliardy dolarů (přes 72 miliardy korun) v případě, že prezident USA Donald Trump provede svůj plán a uvalí cla na dovoz oceli a hliníku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z EU.

Evropská komise prohlásila, že na navrhované americké dovozní clo 25 procent na ocel a deseti procent na hliník bude reagovat tvrdě. Hodlá se rovněž připojit k ostatním a napadnout americká cla na půdě Světové obchodní organizace (WTO). EK sdělila, že zvažuje obranná opatření, k nimž sáhla naposledy v roce 2002, aby Evropu zachránila před záplavou hliníku a oceli, která jí kvůli americkému kroku hrozí. V roce 2002 uvalil cla na evropskou ocel tehdejší prezident George Bush mladší.

Oficiálním důvodem USA pro zavedení cel je národní bezpečnost, podle EU jde spíš o to, že potřeba zbrojařského sektoru představuje jen tři procenta americké produkce a zamýšlená opatření mají chránit domácí výrobce a jsou čirým ochranářstvím.

Akcie ve Spojených státech kvůli obavám ze zavedení cel oslabily

V loňském roce činila hodnota vývozu oceli do USA 5,3 miliardy eur (134,7 miliardy korun) a hliníku 1,1 miliardy eur. U některých typů oceli USA nemohou podle zdrojů agentury Reuters prokázat, že vloni došlo ke zvýšení dovozu, a to znamená, že na ně nebude možné uplatňovat ochranná opatření. Export těchto typů z EU činil 2,8 miliardy eur (3,5 miliardy dolarů).

Za předpokladu, že cla USA pokryjí veškerou unijní ocel, EU zavede 25procentní cla na dovoz zboží z USA v hodnotě 2,8 miliardy eur. Třetina by se týkala dovozu oceli, třetina průmyslové produkce a třetina zemědělských výrobků.

Seznam dostanou členské státy ke schválení příští týden. "Vyrovnání" by se mělo uskutečnit do tří měsíců.

MMF: Americká cla poškodí nejen obchodní partnery, ale i USA

 Dovozní cla zavedená Spojenými státy na ocel a hliník pravděpodobně způsobí hospodářské škody obchodním partnerům, ale i samotné ekonomice USA. Uvedl to v dnešním prohlášení Mezinárodní měnový fond (MMF), který současně vyzval země, aby vyřešily obchodní spor bez toho, aby sáhly k odvetným opatřením.

"Dovozní omezení, která oznámil prezident USA (Donald Trump) pravděpodobně způsobí škody nejen mimo USA, ale také samotné americké ekonomice, včetně jejího zpracovatelského a stavebního sektoru, které jsou velkými uživateli hliníku a ocele," uvedl MMF ve stručném prohlášení.

MMF zatím nevypracoval zprávu o dopadech cel. Fond v současné době pracuje na aktualizaci své globální ekonomické prognózy, která má být zveřejněna na dubnovém výročním zasedání 189 členských zemí. V lednu MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok o 0,2 procentního bodu na 3,9 procenta.

Světová ekonomika poroste téměř čtyřprocentním tempem, odhaduje Mezinárodní měnový fond

"Obáváme se, že opatření navržená USA de facto rozšíří podmínky, za kterých země používají jako důvod širšího omezení dovozu obavy o národní bezpečnost," dodal mluvčí MMF Gerry Rice.

Trump ve čtvrtek prohlásil, že příští týden oznámí zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz ocele a deseti procent na dovoz hliníku. Cla mají ochránit pracovní místa v USA.

Evropská unie dnes varovala, že v případě uvalení cel zavede odvetná opatření. Francie označila zavedení cel za nepřijatelné a Čína vyzvala Trumpa ke zdrženlivosti. Kanada, která je největším dodavatelem ocele a hliníku do USA, oznámila, že pokud se jí dotknou americká cla, podnikne protiopatření, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!