Rozvíjející se trhy musejí reformovat, hlásají politici | E15.cz

Rozvíjející se trhy musejí reformovat, hlásají politici

Turecký ministr financí Mehmet Simsek
Turecký ministr financí Mehmet Simsek
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Analytici i politici se shodují, že rozvíjející se ekonomiky musejí využít času, který získaly rozhodnutím americké centrální banky (Fed) zatím neomezovat svůj podpůrný program odkupu aktiv, k zásadním reformám. Turecký ministr financí Mehmet Simsek v rozhovoru pro deník Financial Times uvedl, že rozvíjející se země, které se staly příliš závislé na přílivu zahraničního kapitálu, čelí rostoucímu počtu problémů, s nimiž se musejí vypořádat.

„Naše ekonomiky čeká určitě protivítr,“ myslí si Simsek, který neočekává, že by rozvíjejícím se ekonomikám hrozilo vyschnutí investic jako na konci devadesátých let minulého století. „Nicméně růst již nebude tak silný jako v minulosti.“

Podle analytiků by tyto trhy měly využít čas získaný rozhodnutím Fedu k uskutečnění strukturálních reforem, například pracovního trhu. „Máme trochu času a ten by měl být využit takovým způsobem, abychom si udrželi nebo znovu získali důvěru investorů,“ prohlásil Simsek.

Slova tureckého člena vlády mají obdobu v krocích guvernéra indické centrální banky, Raghurama Rajana, který na konci minulého týdne zvýšil úrokové sazby. „Nezapomínejme, že odložení konce nákupu aktiv Fedu je právě jen odložením,“ uvedl Rajan.

Rozhodnutí Fedu zachovat program nákupu dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně pomohlo dluhopisům, akciím i měnám rozvíjejících se trhů umazat část ztrát, které utrpěly během posledních tří měsíců.

Velké stahování investorů z těchto trhů nastalo po 22. květnu, kdy předseda Fedu Ben Bernanke poprvé naznačil, že banka chystá konec svého programu odkupu aktiv. „Dost mě překvapila tak silná reakce na neodvratitelný konec kvantitativního uvolňování,“ uvedl tehdy Kenneth Rogoff, profesor ekonomie na Harvardu.

Brazílii hrozí ztracená dekáda
Při slavnostním zahájení stavby železnice v brazilském státě Mato Grosso uvedla prezidentka Dilma Rouseffová, že země je dvě století pozadu s železniční infrastrukturou. Podobný problém mají ale i další dopravní a logistické sítě v zemi. Rozvoj dálniční sítě je pravděpodobně o 50 až 60 let opožděn, totéž platí pro přístavy, letiště či městskou dopravu. Ekonomové upozorňují, že pokud se věci nedají do pohybu, hrozí zemi ztracená dekáda ve smyslu ušlého ekonomického růstu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.