Rúhání si v Moskvě notoval s Putinem. Jednali o Sýrii a hospodářské spolupráci | E15.cz

Rúhání si v Moskvě notoval s Putinem. Jednali o Sýrii a hospodářské spolupráci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko považuje Írán za spolehlivého a stabilního partnera, s nímž efektivně spolupracuje prakticky ve všech směrech. Prohlásil to v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin při rozhovoru se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním.

Podle ruských komentátorů přijel Rúhání do Moskvy projednat kromě hospodářské spolupráce hlavně vývoj syrské krize, v níž jsou oba státy aktivními spojenci prezidenta Bašára Asada.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf agentuře Reuters potvrdil, že Rusko může „případ od případu“ využívat íránské základny k leteckým útokům na syrské povstalce.

Ruská letadla startovala z íránských letišť už loni v létě. Byl to první případ od konce druhé světové války, kdy zahraniční mocnost využila íránskou vojenskou infrastrukturu. Ruské starty ale brzy přestaly, když někteří íránští poslanci vojenskou spolupráci označili za porušení ústavy země. Írán rovněž rozhořčilo, že Moskva informaci o využití íránských letišť zveřejnila.

Zaríf řekl, že Rusko v Íránu vojenskou základnu nemá. „Dobře spolupracujeme a případ od případu, je-li pro ruský boj proti terorismu potřebné využít íránských kapacit, činíme rozhodnutí,“ řekl ministr, který Rúháního doprovází na cestě do Moskvy.

Putin dnes v rozhovoru s íránským prezidentem ocenil, že obě země spolupracují „při řešení velkých a velmi naléhavých mezinárodních problémů“. Pochválil rovněž Teherán za zájem o hospodářskou spolupráci s Ruskem. Výměna zboží mezi oběma zeměmi se podle ruského prezidenta v roce 2016 oproti předešlému roku zvýšila o 70 procent.

Podle Rúháního obě země získaly značné zkušenosti v boji s mezinárodním terorismem. „Naším konečným cílem je upevnění míru a stability v regionu. Rozvoj našich vztahů není namířen proti třetím zemím,“ citovala z prohlášení íránského prezidenta ruská agentura TASS.

Jak funguje potravinová pomoc v Sýrii

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video