Rumunský prezident vzdal kandidaturu na šéfa NATO. Do čela aliance míří nizozemský premiér Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte Zdroj: Reuters

Rumunský prezident Klaus Iohannis ve čtvrtek oznámil, že už neusiluje o post generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Uvolnil tím cestu končícímu nizozemskému premiérovi Marku Ruttemu, který je nyní jediným kandidátem na funkci. Iohannis uvedl, že Rumunsko Rutteho nástup do čela aliance podpoří, informovala agentura Reuters.

Oznámení přišlo dva dny poté, co nizozemská televize NOS s odvoláním na informované zdroje uvedla, že novým generálním tajemníkem se stane dlouholetý nizozemský premiér. Nástupce současného šéfa aliance Jense Stoltenberga by měli spojenci definitivně oznámit příští měsíc na summitu ve Washingtonu.

„Jsme velmi blízko rozhodnutí. Myslím, že Mark Rutte je velmi silný kandidát,“ poznamenal v této souvislosti Stoltenberg při úterním vystoupení v americké metropoli.

Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož země se dříve stavěla proti Rutteho kandidatuře, předtím po jednáních se Stoltenbergem oznámil, že již nizozemského premiéra podporuje.

Iohannis se do volby generálního tajemníka NATO přihlásil v březnu. Uvedl při tom, že se chce o post ucházet, protože východoevropské země by ve vrcholných funkcích v Severoatlantické alianci měly mít větší zastoupení.