Ruská armáda zahájila další manévry u hranic s Ukrajinou | E15.cz

Ruská armáda zahájila další manévry u hranic s Ukrajinou

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Reakce na vyostřenou situaci na Ukrajině na sebe nenechala dlouho čekat. Ruská armáda zahájila nové cvičení u svých západních hranic. "Jsme nuceni reagovat na vývoj," řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov vzápětí v televizi vyzval Rusko, aby skončilo s provokacemi a vměšováním do vnitřních věcí Ukrajiny.

Přestřelky mezi ukrajinskými vojáky a proruskými rebely u města Slavjansk na východě Ukrajiny si dnes vyžádaly dva a až pět mrtvých z řad separatistů.

„Síly jsou zjevně nerovné. Signál k použití zbraní proti pokojným obyvatelům už zazněl. Jestli dneska tuto vojenskou mašinérii nezastavíme, povede to k velkému počtu padlých a raněných. Ani ohlášené cvičení NATO v Polsku a Pobaltí nepovede k normalizaci situace okolo Ukrajiny,“ řekl Šojgu.

Nové ruské vojenské cvičení, které se od dnešního dne odehrává v oblastech hraničících s Ukrajinou, se podle ministra týká jednotek Jižního a Západního vojenského okruhu. Taktická uskupení nacvičují přesuny vlastními silami a rozvinutí k plnění dalších úkolů. „Kromě toho budou vzdušné síly provádět v rámci manévrů cvičné lety podél státních hranic,“ citoval rovněž Interfax Šojgua.

Prozatímní šéf ukrajinského státu Turčynov nedlouho po Šojguově oznámení dalších manévrů u hranic Ukrajiny v televizním vystoupení vyzval Moskvu, aby přestala s neustálými hrozbami a s vydíráním a aby stáhla své vojáky z pomezí. „Necouvneme před teroristickými hrozbami a budeme pokračovat s opatřeními na ochranu životů našich občanů,“ zdůraznil.

Američtí vojáci operují v Polsku a Pobaltí
Do Polska tento týden dorazili první američtí vojáci, další v příštích dnech přicestují do Litvy, Lotyšska a Estonska. O vyslání svých vojáků do Polska a pobaltských států rozhodl Washington v reakci na ruskou vojenskou aktivitu a události na Ukrajině.
Délka přítomnosti Američanů v těchto státech nebyla předem vymezena. Pentagon prý původně počítal s malými jednorázovými manévry, ale na naléhání evropských partnerů souhlasil s delším vysláním. Podle vyjádření mluvčího ministerstva obrany Johna Kirbyho by cvičení, jež jsou „poselstvím určeným Moskvě“, měla probíhat „v příštích několika měsících a později“. Mělo by přitom jít o bilaterální akce, nikoli o manévry NATO.

Dva obyvatelé ruských oblastí ležících blízko ukrajinských hranic podle agentury Reuters uvedli, že viděli ve vzduchu formace útočných vrtulníků. Jeden svědek, který byl blízko města Belgorodu na místě vzdáleném asi 25 kilometrů od hranice, tvrdil, že viděl deset helikoptér letících směrem na východoukrajinské město Charkov. Není však jasné, zda stroje přeletěly hranici. Druhý svědek z blízkosti vesnice Valujki rovněž v belgorodské oblasti agentuře řekl, že viděl deset vrtulníků letících od ukrajinských hranic.

Putin: Nasazení ukrajinské armády je vážný zločin

Ruský prezident Vladimir Putin nasazení ukrajinské armády u Slavjanska označil za „kárnou výpravu“ a „vážný zločin“. Zároveň Kyjevu pohrozil blíže neupřesněnými důsledky.

Ve středu šéf ruské diplomacie varoval, že Rusko na ohrožení ruských zájmů či ruských občanů odpoví jako ve střetu s Gruzií o Jižní Osetii v srpnu 2008. Moskva tehdy po gruzínské porážce uznala separatistické provincie za nezávislé státy.

Ruští zákonodárci již dříve dali hlavě státu svolení k nasazení ruských ozbrojených sil na Ukrajině v případě, že dojde k ohrožení ruských občanů či krajanů.

První citelná sankce: Německo zastavilo vývoz zbraní do Ruska
Německo kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině přestane vyvážet své zbrojařské výrobky do Ruska. Německo aktuálně zablokovalo zakázky v hodnotě více než pěti milionů eur (asi 137 milionů korun) a udělená vývozní povolení hodlá přezkoumat.
„S ohledem na současnou politickou situaci nebudeme udělat žádná povolení na vývoz vojenského materiálu do Ruska,“ uvedlo ministerstvo hospodářství.
Německo v poslední době čelí kritice za dodávky zbraní Rusku v minulosti. V roce 2012 na východ vyvezlo pušky, pistole, ale i nákladní a obrněná vozidla za více než 40 milionů eur. Celkově šlo o 450 vývozních povolení.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video