Ruská duma zákonem omezila cizí majetkovou účast v médiích | E15.cz

Ruská duma zákonem omezila cizí majetkovou účast v médiích

Ruská Státní duma
Ruská Státní duma
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská Státní duma v pátek ve třetím, závěrečném čtení schválila zákon výrazně omezující možnost zahraniční majetkové účasti v ruských médiích. Právní předpis podle agentury ITAR-TASS především snižuje maximální možný podíl zahraničních akcionářů ve veškerých sdělovacích prostředcích na 20 procent. Zároveň zakazuje, aby média v Rusku zřizovali cizinci.

Zákon, který podpořil Kreml, má vstoupit v platnost 1. ledna 2016. Zahraničním investorům je přitom dána roční lhůta na to, aby velikost svých podílů patřičně upravili. Souhlasit s tímto normativním aktem musí ještě horní komora parlamentu, Rada federace, a poté je třeba podpisu prezidenta Vladimira Putina. Oba tyto kroky se ovšem obecně považují za pouhou formalitu.

Podle dosud platného zákona je možnost zahraniční majetkové účasti v elektronických médiích limitována 50 procenty. V případě tištěných médií nejsou hranice žádné.

Ovlivní to Vedomosti, The Moscow Times, ruský Forbes...

Omezující opatření se dotkne řady předních nezávislých médií, jako jsou Vedomosti, The Moscow Times, ruská verze časopisu Forbes nebo rozhlasová stanice Echo Moskvy. Jejich kritické komentáře na adresu ruského vedení vyvolávají u ruských politiků značnou nevoli.

Schválený zákon může mít i negativní ekonomický dopad na zahraniční investory v ruských médiích. Cena akcií postižených sdělovacích prostředků totiž v případě prodeje půjde nepochybně dolů. Obhájci nově schváleného právního předpisu omezení zahraniční účasti v médiích hájí tvrzením, že je bylo nutné přijmout vzhledem k „informační válce“ vedené vůči Rusku Západem kvůli ukrajinské krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.