Ruská státní média poprvé vysílala o ruských vojácích na Ukrajině | E15.cz

Ruská státní média poprvé vysílala o ruských vojácích na Ukrajině

Ruská státní média poprvé vysílala o ruských vojácích na Ukrajině
Konvoj neoznačených vozidel na ceste do Simferopolu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Ruská státní média vůbec poprvé informovala o úmrtí Rusů, kteří bojovali v řadách separatistů na východní Ukrajině. Ačkoli se televizní stanice Rossija, Channel One a NTV držely oficiální linie a hovořily o ruských občanech, kteří na Ukrajině bojují, jako o dobrovolnících, odvysílaly například reportáže o pohřbu Anatolije Travkina, který na Ukrajině zahynul.

Ruská státní televize informovala o ruských obětech konfliktu na Ukrajině poprvé. V poslední době o utajených pohřbech Rusů zabitých v bojích na Ukrajině opakovaně vysílala a psala kriticky naladěné média, tentokrát se ale zprávy o pohřbu dostaly na program televizních stanic, které o tomto ožehavém tématu dosud mlčely.

Podle BBC byly televizní reportáže plné vlastenecké rétoriky upozorňující na slovanskou vzájemnost a o padlých mluvily jako hrdinech, kteří se na stranu povstalců přidali z idealismu. O mrtvém Anatoliji Travkinovi například NTV hovořila jako o „dobrovolníkovi, který už nedokázal události na Ukrajině jen lhostejně sledovat“.

Ačkoli Západ Rusko obviňuje, že na Ukrajinu posílá své vojáky a armádní techniku, Moskva to vehementně popírá. Podle posledních zpráv Severoatlantické aliance je na Ukrajině nejméně tisícovka ruských vojáků. Povstalecký předák na Ukrajině pouze připustil, že několik tisíc Rusů se v konfliktu na Ukrajině angažuje, ale prý jen z vlastní vůle, během dovolených a nikoli z pověření úřadů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!