Ruská vláda uvolní šest miliard rublů na podporu vývozců zbraní | E15.cz

Ruská vláda uvolní šest miliard rublů na podporu vývozců zbraní

Zbraně, ilustrační foto
Zbraně, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská vláda slíbila poskytnout šest miliard rublů (2,5 miliardy korun), aby vývozcům zbraní pomohla splácet půjčky od domácích bank. Sdělení Kremlu je podle agentury Reuters další ukázkou toho, jak se stát snaží pomáhat společnostem zasaženým finanční krizí v Rusku.

Ruské hospodářství nepříznivě ovlivnil pokles světových cen ropy, která patří k hlavním ruským vývozním artiklům, a dopady západních sankcí zavedených kvůli roli Ruska v ukrajinské krizi. Moskva již podnikla kroky na podporu státních společností a bank. Zavádí také opatření zaměřená na stabilizaci rublu, který se v polovině prosince prudce propadl. Analytici ale vyhlídky ruské ekonomiky a měny nevidí dobře, podotkl Reuters.

Vláda v neděli oznámila, že slíbila finanční podporu ruským vývozcům produktů „k vojenským účelům“, aby uhradila část jejich úrokových plateb z půjček u domácích bank. V příštím roce prý bude tato podpora dosahovat 2,9 miliardy rublů. V roce 2016 bude činit 2,94 miliardy rublů. Názvy podporovaných vývozců vláda nezmínila.

Americký Kongres schválil návrh zákona, který otevírá dveře k novým protiruským sankcím, namířeným tentokrát proti dalším společnostem obchodujícím se zbraněmi či firmám dodávajícím technologie k těžbě ropy. Nový zákon počítá i s poskytnutím vojenské podpory ukrajinské vládě. Americký prezident Barack Obama jej už podepsal. Zároveň ale v polovině prosince oznámil, že této normy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku. Naopak je prý připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva podnikne kroky ke zmírnění napětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.