Ruská vojska mají pohotovost. Putin vyhlásil poplach | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ruská vojska mají pohotovost. Putin vyhlásil poplach

Ruská vojska mají pohotovost. Putin vyhlásil poplach
Ruský prezident Vladimir Putin (za ním ministr obrany Sergej Šojgu) nařídil provést náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti vojsk v západním a centrálním Rusku.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, nos

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil provést náhlou komplexní prověrku bojové pohotovosti vojsk v západním a centrálním Rusku. Oznámila to agentura Itar-Tass s odvoláním na ministra obrany.

Do 3. března bude platit u ruských vojsk poplach. Ukázka ruské bojeschopnosti přichází poté, co Moskva opakovaně vyjádřila nelibost nad pádem režimu v Kyjevě, kde se k moci dostali stoupenci sblížení země s Evropskou unií.

„V souladu s prezidentovým rozkazem byl nečekaně vyhlášen poplach u vojsk Západního vojenského okruhu, jakož i u 2. armády Centrálního vojenského okruhu, velení protivzdušné a kosmické obrany, výsadkových vojsk, bombardovacího a dopravního letectva,“ uvedl ministr obrany Sergej Šojgu. Cvičení podle něj potrvá do 3. března.

Putin se veřejně k situaci v „bratrské republice“, jak o Ukrajině hovoří, nevyjádřil od pádu režimu Viktora Janukovyče. Ruský premiér Dmitrij Medveděv zase vyjadřoval obavy o osud Rusů na Ukrajině jazykem podobným rétorice během rusko-gruzínské války v srpnu 2008.

Na ukrajinském poloostrově Krym hlídkují námořníciNa ukrajinském poloostrově Krym hlídkují námořníciAutor: ctk
V Sevastopolu na Krymu hlídkují ukrajinští námořníci

Krym se bouří

Agentura AP připomněla obavy z případného ruského vojenského zásahu na Krymu, kde se tamní Rusové bouří proti novému ukrajinskému vedení v Kyjevě. Šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková ale takový scénář označila za nemožný.

Severoatlantická aliance mezitím prostřednictvím svého politického šéfa vyjádřila očekávání, že všichni hráči na scéně budou plně respektovat územní celistvost Ukrajiny. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen podle agentury Itar-Tass současně ujistil, že „dnešní Ukrajina má naléhavější problémy“ než vstup do NATO, jakkoli dveře do aliance zůstávají otevřeny.

Libor Dvořák: Ukrajině hrozí bratrská pomoc. Přijde?

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!