Ruská vojska se po manévrech stáhnou od ukrajinských hranic, slibuje Lavrov | E15.cz

Ruská vojska se po manévrech stáhnou od ukrajinských hranic, slibuje Lavrov

Konvoj neoznačených vozidel na ceste do Simferopolu
Konvoj neoznačených vozidel na ceste do Simferopolu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské jednotky soustředěné při hranicích s Ukrajinou se vrátí do kasáren po skončení vojenských manévrů. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko očekává od států NATO vysvětlení zvýšené přítomnosti aliančních sil ve východoevropských státech. Prý to odporuje platným dohodám.

Ruské jednotky mají podle Lavrova právo volně operovat na svém území včetně příhraničních regionů. „Jednotky u hranic s Ukrajinou se po ukončení vojenského cvičení vrátí do míst své trvalé dislokace,“ řekl ruský ministr.

Lavrov upozornil, že jeho úřad očekává od NATO vysvětlení zvýšené přítomnosti aliančních sil ve východní Evropě. „Ve vztazích mezi Ruskem a NATO platí určitá pravidla,“ poznamenal ministr. „Jde hlavně o římskou deklaraci, která stanoví, že NATO nesmí posilovat vojenskou přítomnost na území východoevropských států. Očekáváme odpověď, která bude vycházet z úcty k dohodnutým pravidlům,“ řekl Lavrov.

Aliance posilovala pozice na východě Evropy

Aliance v minulých týdnech posílila ochranu vzdušného prostoru v Pobaltí a Polsku, na Balkánském poloostrově hlídkují radarové letouny AWACS. USA vyslaly šest stíhaček do Pobaltí a 12 jejich strojů F-16 je nyní Polsku.

Ministři zahraničí NATO zároveň požádali vrchního velitele evropských sil aliance, aby do 15. dubna předložil základní plán posílení pozemních, vzdušných i námořních sil ve střední a východní Evropě.

Lavrov dnes rovněž varoval Spojené státy před porušením mezinárodních dohod, které upravují tonáž bojových lodí operujících v Černém moři a omezují dobu jejich manévrování v regionu. V Černém moři se nyní nachází několik amerických plavidel a další americké lodě jsou podle zdrojů Pentagonu na cestě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.