Ruské úřady v tažení vůči opozici. Vyšetřují aktivisty strany Parnas | E15.cz

Ruské úřady v tažení vůči opozici. Vyšetřují aktivisty strany Parnas

Rusko - protesty
Rusko - protesty
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské úřady zahájily tažení proti pravicové opoziční straně Parnas a vyšetřují její aktivisty ve všech regionech, kde strana sestavuje vlastní kandidátku k zářijovým komunálním volbám. Oznámila to rozhlasová stanice Echo Moskvy. Volební personál strany se ocitl v zorném poli vyšetřovatelů v Novosibirsku, Kostromě a Magadanu.

V Novosibirsku oblastní volební komise odmítá uznat podpisové archy Parnasu potřebné pro registraci kandidátů k volbám. Část podpisů je prý falešná. Vedení strany obvinění odmítá a tři aktivisté Parnasu v úterý vyhlásili protestní hladovku. Podpořit zápas kandidátů přijel do Novosibirska vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj.

V povolžské Kostromě se ve vyšetřovací vazbě ocitl šéf místního volebního štábu strany Parnas Andrej Pivovarov. Policisté ho obvinili, že se nelegálně dostal k počítačové databázi obsahující osobní údaje voličů. Napomoci mu k tomu měl místní policejní úředník, který se údajně k činu přiznal.

V Parnas se angažoval i Němcov

Volební štáb Parnasu vyšetřují policisté i v Magadanu na ruském Dálném východě. Stalo se tak na základě udání, že členové štábu v rozporu se zákonem veřejně rozhlašují osobní údaje občanů. Magadanská komise podle Echa Moskvy už rozhodla, že kandidáti Parnasu se zářijových komunálních voleb nezúčastní.

Republikánská strana Ruska - Strana národní svobody (RPR-Parnas) vznikla bezprostředně po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Sdružuje politiky liberálně demokratického zaměření. Jejím šéfem je bývalý ruský premiér Michail Kasjanov, výrazně se ve vedení Parnasu angažoval i Boris Němcov, zavražděný letos v únoru v centru Moskvy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video