Rusko chce ještě tento týden na Ukrajinu vyslat třetí konvoj | E15.cz

Rusko chce ještě tento týden na Ukrajinu vyslat třetí konvoj

Rusko chce ještě tento týden na Ukrajinu vyslat třetí konvoj
kolona kamionů druhého humanitárního konvoje Ruska na Ukrajinu
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rusko chce ještě tento týden na východní Ukrajinu vyslat třetí konvoj s humanitární pomocí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro deníky Rossijskaja Gazeta a El País prohlásil, že humanitární situace v konfliktní oblasti je katastrofální. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že je připraveno během několika dnů pokročit v dodávce humanitární pomoci na jihovýchod Ukrajiny.

„Do konce týdne budeme připraveni přikročit k této práci za předpokladu, že budou učiněna příslušná rozhodnutí,“ řekl náměstek ministra pro mimořádné situace Vladimir Stěpanov Federální radě, horní komoře ruského parlamentu. Práce na humanitárních dodávkách podle něj musí pokračovat s maximálním nasazením. „V celé zemi probíhají humanitární sbírky. Jsou formovány týmy dobrovolníků. Důraz je kladen na přípravu na zimu,“ řekl Lavrov.

První ruský konvoj čítající více než 250 kamionů Moskva do oblasti vyslala v srpnu. Druhý dorazil do východoukrajinského Luhansku v sobotu. Kamiony přivezly do oblastí ovládaných proruskými separatisty cukr, obilí, potraviny, léky či generátory na výrobu elektřiny a zařízení na čištění vody. Obě kolony se na Ukrajinu přesunuly, aniž čekaly na svolení Kyjeva.

Součást minského protokolu

„Domníváme se, že humanitární situace na jihovýchodní Ukrajině je katastrofální,“ upozornil Lavrov a připomněl, že v konfliktu zemřelo přes 2000 lidí a více než 5000, včetně dětí, bylo zraněno. Agentura ITAR-TASS dodává, že byla zničena životně důležitá infrastruktura, včetně rozvodů elektřiny a vody, a také vládní a obytné budovy a na 200 místních škol.

Humanitární pomoc obyvatelům bojové zóny na východě Ukrajiny předpokládá jeden z bodů takzvaného minského protokolu, na němž se Kyjev se zástupci povstalců dohodl předminulý pátek. Bezprostředně po podpisu dohod tehdy Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat nejméně jeden další humanitární konvoj.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!