Rusko drží syrský režim. Po raketách dostane Asad i stíhačky

Ilustrační foto (MiG-29 Luftwaffe)

Ilustrační foto (MiG-29 Luftwaffe) Zdroj: US Air Force

Moskva hájí své právo dodávat syrskému režimu zbraně. Na základě dřívějšího kontraktu dodá vládě prezidenta Bašára Asada přes deset stíhaček MiG-29, uvedla agentura Interfax. Spojené státy a Německo ohlášené ruské zbrojní dodávky kritizovaly.

Ministři zahraničí obou států po dnešním setkání ve Washingtonu podle agenturních zpráv varovali, že vyzbrojování Asadových sil uškodí snahám dostat válčící syrské strany k jednacímu stolu na mírových jednáních a prodlouží občanskou válku v Sýrii.

Šéf americké diplomacie John Kerry na společné tiskové konferenci řekl, že ruské zbrojní dodávky Sýrii budou mít hluboce negativní dopad na stabilitu v celém regionu a ohrozí i bezpečnost Izraele. Jeho německý kolega Guido Westerwelle označil ruské zbrojní dodávky Sýrii za „zcela špatné“ a apeloval na Rusy, aby „neohrožovali“ chystanou novou mírovou konferenci k Sýrii v Ženevě.

Podle Sergeje Korotkova, šéfa výrobce letadel RSK MiG, dodá Rusko stroje MiG-29MM2 a že v Moskvě je nyní syrská delegace a dojednává detaily kontraktu. „Myslím, že budou dodána do Sýrie, jedná se o více než deset letadel,“ citoval Korotkova Interfax.

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov řekl, že Moskva má právo dodávat zbraně podle dohodnutého harmonogramu a že Rusko nedodává žádné systémy spadající pod mezinárodní zákaz.

Má už Asad rakety?

V souvislosti s ruskými zbrojními dodávkami se nyní hovoří o protiletadlovém raketovém systému S-300. Syrský prezident Bašár Asad ve čtvrtek naznačil, že část těchto raket, jejichž prodej byl dohodnut v minulosti, už do Sýrie dorazila. Neupřesnil, zda šlo o komponenty nebo o rakety samotné. O Asadově prohlášení se ale všeobecně pochybuje.

Interfax dnes s odvoláním na zdroj z ruského zbrojního průmyslu napsal, že rakety nebudou do Sýrie dodány dříve než na podzim. Zdroj prý také sdělil, že dodávka bude závislá na vývoji situaci v Sýrii.

Ušakov prohlásil před novináři, že se nehodlá účastnit debaty o tom, zda byla Sýrii dodána první nebo druhá část raket. Řekl, že Rusko postupně plní už uzavřené kontrakty. Dodal, že pokud je mu známo, „nehodlá Moskva uzavírat nové smlouvy“.

List Washington Post ve čtvrtek zveřejnil zbrojní poptávku, již prý Damašek zaslal v březnu do Ruska s požadavkem co nejrychlejšího vyřízení. Na seznamu bylo 20 tisíc samopalů, 20 milionů zásobníků munice, automatické pušky, granátomety, granáty a odstřelovací pušky.