Rusko evakuuje občany ze země svého chráněnce Asada | E15.cz

Rusko evakuuje občany ze země svého chráněnce Asada

Letadlo ruského ministerstva pro nouzové situace (EMERCOM)
Letadlo ruského ministerstva pro nouzové situace (EMERCOM)
• 
ZDROJ: Aktug Ates - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z Moskvy do libanonské metropole Bejrútu dnes odletěly letouny, které mají do vlasti dopravit 100 až 150 ruských občanů trvale žijících v Sýrii. Podle ruského ministerstva zahraničí jde většinou o ženy a děti, jejichž obydlí byla zničena během krvavých bojů syrské opozice a jednotek prezidenta Bašára Asada. Rusové přitom Asadův režim podporují.

Evakuovaní Rusové se už přesunuli do Bejrútu, odkud je do Ruska dopraví letouny Jak-42 a Il-76. Agentura Interfax s odvoláním na ruské velvyslanectví v Damašku oznámila, že žádní ruští diplomaté ani příslušníci jejich rodin mezi evakuovanými nejsou. „Jde výhradně o ruské občany, kteří v Sýrii trvale žijí. Žádní pracovníci velvyslanectví v Damašku mezi nimi nejsou,“ řekl mluvčí ambasády agentuře Interfaxu.

Podobně v Moskvě se vysoce postavení diplomaté snažili bagatelizovat význam evakuace části Rusů po téměř dvouleté podpoře režimu Bašára Asada v občanské válce. „Nemluvíme o úplné evakuaci… Není v plánu, že všichni odejdou,“ ujistil náměstek ministra zahraničí Andrej Denisov. „Pomáháme těm, kteří si přejí odejít,“ dodal další náměstek Michail Bogdanov, který ještě v prosinci vyvolal velký rozruch tím, že připustil možnou porážku Asadova režimu, jehož nejmocnějším ochráncem se Rusko jeví.

V Sýrii podle rozhlasové stanice Hlas Ruska žije více než 33 tisíc ruských občanů. Podle diplomatů jde prý hlavně o Rusky, které se provdaly za Syřany, a o jejich děti ze smíšených manželství. Úřady tyto neoficiální odhady ponechaly bez vyjádření.

Podle dřívějších zpráv ruských médií u syrských břehů operuje zhruba dvacet ruských bojových lodí, které se v těchto dnech účastní ve východním Středomoří velkých vojenských manévrů. Ruští diplomaté nevylučují, že i tato plavidla se v případě potřeby zapojí do evakuace Rusů z neklidné Sýrie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video