Rusko hrozí omezením tranzitu potravin z Běloruska do Kazachstánu | E15.cz

Rusko hrozí omezením tranzitu potravin z Běloruska do Kazachstánu

Ruský trh s masem
Ruský trh s masem
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Ksenia via Flickr

ČTK, pav

Moskva chce zabránit pokusům importovat do Ruska produkty z Evropské unie. Pohrozila kvůli tomu omezením tranzitu potravin z Běloruska a Ukrajiny do Kazachstánu.

Z Běloruska prý vjelo na ruské území zhruba osm tisíc tun údajně brazilského masa a mělo být přepraveno do Kazachstánu. Podle dokladů tam ale dorazilo jen kolem 300 tun, zbytek zůstal v Rusku, argumentoval šéf veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor Sergej Dankvert.

„Budeme jednat o tom, že nyní zastavíme tranzit do Kazachstánu přes běloruské a ukrajinské hranice,“ řekl Dankvert agentuře. Náklad bude podle něj propouštěn jen přes ruská kontrolní stanoviště.

Moskva v srpnu zavedla na rok embargo na dovoz některých potravin ze zemí, které předtím zavedly proti Rusku sankce kvůli jeho postupu vůči Ukrajině. Jde o USA, Evropskou unii, Kanadu, Austrálii a Norsko. Zákaz se týká ryb, masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Někteří exportéři se dostávají do Ruska oklikou

Necelých deset procent exportu zemědělských produktů EU - především ovoce, zelenina, sýry a vepřové maso - míří do Ruska. Postižení evropští exportéři se snaží embargo obejít tím, že nechají zboží projít přes sousední země Ruska, jako je Bělorusko či bývalé sovětské středoasijské republiky, kterých se opatření Moskvy netýká.

Někteří vývozci zkoušejí i různé triky. Agentura AFP připomněla, že minulý pátek ruští celníci objevili 600 tun masa ukrytých pod nákladem žvýkaček.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.