Rusko investuje bilion korun do vesmírných programů, USA šetří | e15.cz

Rusko investuje bilion korun do vesmírných programů, USA šetří

Mezinárodní vesmírná stanice ISS.
Mezinárodní vesmírná stanice ISS.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko do roku 2020 vydá na podporu kosmického průmyslu 2,1 bilionu rublů (přes 1,3 bilionu korun). Ruský premiér Dmitrij Medveděv řekl, že tento vesmírný program umožní zůstat v čele kosmických mocností a také podpořit obranné kapacity a ekonomický a sociální rozvoj.

Spojené státy na svých vesmírných programech začaly šetřit, Rusko naopak povoluje rozpočtové kohouty a novým programům navyšuje finance.

„Program umožní naší zemi účinně se podílet na takových projektech, jako je ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), výzkum Měsíce, Marsu a dalších těles slunečního systému,“ vysvětlil premiér.

Strategie od roku 2013 do roku 2020 poskytuje rámec pro výzkum a vývoj, zahrnuje federální kosmický program, zvláštní program pro rozvoj navigačního systému Glonass, program rozvoje kosmodromů a kosmických středisek a neutajovanou část programu modernizace vesmírného průmyslu.

Pro srovnání, roční rozpočet amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) by v příštích třech letech měl činit necelých 18 miliard dolarů (340 miliard korun). Podle statistik z roku 2010 vydá průměrný Američan na výzkum vesmíru 18 centů denně (3,4 koruny).

Výtah do světového byznysu

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video