Rusko krizi zvládá, prohlásil Putin. Západ ujistil o ochotě spolupracovat | E15.cz

Rusko krizi zvládá, prohlásil Putin. Západ ujistil o ochotě spolupracovat

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: CTK

Marian Hronek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko ekonomickou krizi zvládá dobře, řekl ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradě. Hospodářské problémy země, způsobené sankcemi a poklesem cen ropy, byly podle něj impulsem k nutným reformám. Prohlásil, že ruský finanční systém a bankovní sektor se přizpůsobily novým podmínkám a inflaci se daří mít pod kontrolou. Nyní má podle něj Rusko zajistit, aby byla ruská ekonomika transparentní a předvídatelná kvůli investorům.

Rusko má dostatečnou zásobu vnitřní síly, aby hospodářské problémy vyřešilo a ubezpečilo investory, že jeho země je stále ochotna obchodovat se Západem, zní ve zkratce Putinovo poselství.

„Jsem přesvědčen, že spolupráce mezi Moskvou a Západem bude pokračovat,“ řekl doslova. Pokud jde o Ukrajinu, vyslovil názor, že Rusko nemůže Kyjev nijak ovlivňovat. Krizi na východě země podle něj může vyřešit jedině Západ.

„Náš přístup na světové kapitálové trhy je omezen a k tomu musíme připočítat pád cen našich hlavních exportních komodit. Ale všeobecná krize, jaká se Rusku předpovídala, se nekoná,“ pokračoval Putin. „Situaci jsme stabilizovali, zbavili jsme se negativních fluktuací na trhu a tímto období těžkostí kráčíme s důvěrou.“

Projev ruského prezidenta nepřinesl žádná překvapení, podobné věty od něj bylo možné slyšet již mnohokrát. Agentura Reuters nicméně připomíná, že tentokrát nedošlo k jindy obvyklým lehce ironickým výpadům proti Západu.

Evropská unie dnes prodloužila o další rok sankce proti Krymu, budou platit až do 23. června 2016. Jde o reakci na loňské anektování ukrajinského poloostrova Ruskem. Sankce se týkají dovozu zboží z Krymu do zemí EU i turistického ruchu a zahrnují i zákaz investování na Krymu.

Vývoj růstu HDP v Rusku:
source: tradingeconomics.com

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.