Rusko plánuje pilotovaný let do kosmu, využije novou raketu | E15.cz

Rusko plánuje pilotovaný let do kosmu, využije novou raketu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První pilotovaný let s využitím nové těžké nosné rakety Angara chce Rusko provést v roce 2018, a to z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. S prvním zkušebním letem se ale počítá už koncem příštího roku.

Místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin v televizní stanici Rossija-24 uvedl, že start této nové rakety pro pilotovaný let je naplánován na rok 2018 a tento termín musí být absolutně dodržen.

„Pilotovaný let na těžké Angaře odstartujeme z druhé rampy kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti,“ dodal s poukazem na to, že k tomu bude využit nově budovaný ruský vesmírný přístav.

Vostočnyj by měl nahradit kazašský kosmodrom Bajkonur, který zatím Rusko využívá, ale jehož životnost se pomalu blíží ke konci.

Vicepremiér připomněl, že se nyní vyvíjejí dvě verze nové nosné rakety - lehká Angara a těžká Angara. Prototyp první, lehčí verze se už testuje na dalším ruském kosmodromu Pleseck a s prvním startem se počítá v květnu nebo v červnu 2014. Koncem téhož roku by si pak z Plesecka měla vyzkoušet start i těžká Angara.

Rakety Angara by měly být schopné vynášet náklad o hmotnosti v rozmezí od dvou do 40 tun. Měly by postupně nahradit nynější rakety Sojuz a Proton. Mezi lehkou a těžkou variantou by měla být verze střední kategorie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video