Rusko pokračuje ve stahování ze Sýrie | E15.cz

Rusko pokračuje ve stahování ze Sýrie

Rusko pokračuje ve stahování ze Sýrie
Stíhací letouny Su-27
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Peng Chen; Flickr.com

ČTK

Ze Sýrie odlétla další skupina ruských bojových letadel. Ruská armáda stahuje od úterka část svých letadel a výzbroje na základě rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina. Boje proti v Sýrii proti radikálům ale pokračují, v úterý ruské letectvo útočilo na pozice Islámského státu v Palmýře.

Putin v pondělí večer překvapivě oznámil, že úkoly ruské armády byly splněny a že nařizuje začít od úterka stahovat velkou část ruského kontingentu. Rusko si v Sýrii ponechá „logistické letové centrum“, které má dohlížet na dodržování příměří, které platí od konce února.

Ze Sýrie dnes odletěla stejně jako v úterý bojová letadla Su-25 a s výzbrojí také nákladní letadla Il-76. Posádkám, které v úterý dorazily na základnu ve Voroněži, se dostalo bouřlivého přivítání. Rusko zahájilo vojenské operace v Sýrii na žádost tamní vlády loni 30. září a Putin prý také stažení předem konzultoval se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Putin své rozhodnutí zveřejnil v den, kdy byly v Ženevě obnoveny syrské mírové rozhovory. Jejich koordinátor Staffan de Mistura si myslí, že stažení Rusů bude mít „významný dopad“ na rozhovory, syrská opozice ale hovoří o „léčce“.

Rozhovory jsou nepřímé a obě strany předaly OSN svůj plán na politické řešení konfliktu. Dnes má de Mistura jednat s vládní delegací. Ve finančních kruzích vyvolalo ruské stahování podle ekonomického týdeníku The Syria Report paniku. Syrská libra se v pondělí propadla na 458 liber za dolar, zatímco dva dna předtím byl dolar za 443 syrských liber. „Trhy ten překvapivý odchod Rusků interpretovaly jako výtku syrskému režimu, jako vzácný doklad napětí mezi dosavadními spojenci,“ napsal týdeník.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud