Rusko schválilo prodloužení spolupráce na ISS do roku 2024 | E15.cz

Rusko schválilo prodloužení spolupráce na ISS do roku 2024

Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
Rameno Mezinárodní vesmírné stanice
• 
ZDROJ: NASA, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská vláda schválila prodloužení provozu ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2024. Na kosmodromu Bajkonur to řekl šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Igor Komarov v souvislosti s oznámením, že na orbitálním komplexu ráno SELČ zdárně přistála loď Sojuz TMA-17M s trojicí kosmonautů.

Šéf Roskosmosu Komarov podle agentury TASS označil rozhodnutí kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva prodloužit využívání ruské části ISS do roku 2024 za dobrý příklad toho, že vesmír je oblast, v níž se národní a politické zájmy musejí podřídit univerzálním hodnotám.

Pozitivně na tuto informaci už zareagoval také představitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) William Gerstenmaier, který má v americké vesmírné agentuře na starosti výzkum a operace lidských posádek ve vesmíru. „To, že využití ISS prodloužily i ruská a kanadská vláda, znamená, že budeme budeme dál postupovat společně,“ citoval jeho slova TASS.

USA rozhodly už loni v lednu

Spojené státy rozhodly o prodloužení životnosti své sekce ISS do roku 2024 už loni v lednu. Orbitální komplex, jehož stavba stála více než 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun), měl podle původních plánů sloužit do roku 2016. V roce 2010 však bylo poprvé rozhodnuto o prodloužení jeho životnosti o čtyři roky.

Do projektu stanice je zapojeno pět vesmírných agentur - americká NASA, ruský Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA. Samostatné smlouvy pro konkrétní aktivity mají také agentury z Brazílie a Itálie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video