Rusko vetovalo rezoluci OSN odsuzující chemický útok v Sýrii | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Rusko vetovalo rezoluci OSN odsuzující chemický útok v Sýrii

ČTK

Rusko vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN odsuzující chemický útok v Sýrii z minulého týdne a požadující jeho přísné vyšetření. Incident ve městě Chán Šajchún si vyžádal desítky mrtvých, včetně mnoha dětí. Čína, která má v Radě bezpečnosti také právo veta, se hlasování zdržela.

Rusko už předtím varovalo, že text v jeho současné formě, kdy požaduje od syrské vlády, aby s mezinárodními vyšetřovateli plně spolupracovala, nepodpoří. Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.

Šlo již o osmou rezoluci, kterou Rusko zablokovalo ve prospěch svého syrského spojence, připomněly agentury.

Americký prezident Donald Trump pochválil Čínu, že se hlasování zdržela. Řekl, že to bylo "úžasné" a že byl jejím hlasováním "poctěn". Trump také řekl, že je "jistě možné", ale "zřejmě nepravděpodobné", že Rusko vědělo předem o tom, že dojde k chemickému útoku. Dodal, že by si rád myslel, že vláda ruského prezidenta Vladimira Putina o něm předem nevěděla, ale "vědět o tom rozhodně mohla".

USA ztrestaly chemický útok syrského režimu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se nediví, že se Donald Trump naštval...

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v první reakci na veto řekl, že Británie je jím "šokována". Zároveň dodal, že "si Rusko vybralo špatný tábor". Podle něho chtělo mezinárodní společenství jasně ukázat, že nikdo si nemůže dovolit používat chemické zbraně a že ti, kteří za jejich použití jsou odpovědní, musejí nést následky.

Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že Rusko převzalo "velkou odpovědnost" tím, že vetovalo rezoluci, a obvinil Moskvu, že "systematicky chrání" svého spojence, syrského prezidenta Bašára Asada.

V 15členné RB OSN podpořilo návrh deset zemí. S Ruskem hlasovala proti Bolívie. Kromě Číny se zdržely Kazachstán a Etiopie.

Americký útok v Sýrii zdražil ropu. I přesto, že válka těžbu téměř zničila
Američané mohou útok na Sýrii zopakovat, situace na bojišti se zásadně změnila, zní ze zámoří

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!