Rusko vyslalo na Donbas konvoj s pomocí pro Debalceve | E15.cz

Rusko vyslalo na Donbas konvoj s pomocí pro Debalceve

Rusko vyslalo na Donbas konvoj s pomocí pro Debalceve
ruský humanitární konvoj, na snímku ten z 31. října mířící k Donbasu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Na východ Ukrajiny v pátek ráno dorazil "mimořádný" humanitární konvoj z Ruska, který podle ruských médií přivezl hlavně pomoc pro Debalceve. Do města, které ve čtvrtek dobyly povstalecké oddíly, ruské kamiony dopraví hlavně potraviny a léky. Konvoj přejel hranice, aniž prošel ukrajinskou celní kontrolou.

Třicet nákladních automobilů vyloží 200 tun nákladu v Doněcku a Luhansku, odkud pak budou povstalci rozesílat pomoc potřebným, napsala agentura TASS. Hlavním příjemcem bude Debalceve, kam budou převezeny zejména léky a potraviny. Kolonu prý ruské úřady sestavily urychleně s ohledem na změněnou situaci na frontě.

Ukrajinští celníci ruskou humanitární zásilku neodbavili, stejně jako v případě všech předešlých konvojů. Podle ruských médií se k odbavení odmítli dostavit. Na místě ale údajně byli zástupci kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Rusko od počátku konfliktu vyslalo na ukrajinský Donbas celkem už patnáct kolon bílých kamionů, které podle Moskvy dopravily potřebným stovky tun humanitární pomoci. Podle ukrajinských úřadů ruské automobily vjíždějí na Ukrajinu ilegálně. Jejich náklad je navíc podle Kyjeva určen hlavně povstaleckým bojovým oddílům, které touto cestou doplňují své zásoby. Podle obyvatel Donbasu se navíc část ruských zásilek dostává do rukou překupníků, kteří zboží prodávají na černém trhu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!