Ruskou ekonomiku čeká prudký pád, varuje národní banka | e15.cz

Ruskou ekonomiku čeká prudký pád, varuje národní banka

Vlak na transsibiřské magistrále v Rusku
Vlak na transsibiřské magistrále v Rusku
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská ekonomika příští rok klesne zhruba o 4,5 procenta, pokud ceny ropy zůstanou na nynější úrovni kolem 60 dolarů za barel. Předpověděla to ruská centrální banka. Podle ní se v posledním čtvrtletí tohoto roku zvýší objem odlivu kapitálu ze země na vysokou úroveň srovnatelnou s odlivem prvních tří měsíců roku.

Počátkem prosince ruská vláda připustila, že ekonomika příští rok asi klesne o necelé jedno procento. Rusko by tak zažilo první recesi od roku 2009, kdy se jeho ekonomika v důsledku světové finanční krize propadla o téměř osm procent. Pesimistický scénář vlády na příští rok počítá s propadem hrubého domácího produktu (HDP) až o čtyři procenta. Vláda do té doby předpovídala, že příští rok HDP vzroste o 1,2 procenta.

Výhled ruské ekonomiky se značně zhoršuje od léta kvůli stupňování propadu cen ropy a přitvrzování západních sankcí kvůli ruskému přístupu k ukrajinské krizi. Negativně na ekonomiku působí i odliv investic ze zahraničí a zrychlující se pád ruského rublu, jehož kurz letos proti dolaru ztratil už asi 45 procent.

Odliv kapitálu z Ruska se v prvním čtvrtletí prudce zrychlil na zhruba 62 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), pak se ale zpomalil. Za prvních devět měsíců roku dosáhl čistý odliv kapitálu 77,5 miliardy dolarů, což bylo 75 procent nad úrovní stejného období loňského roku.

Vývoj HDP Ruska

Inflace v Rusku, kterou nyní tlačí vzhůru propad rublu, by podle centrální banky mohla počátkem roku dosáhnout až 11,5 procenta. Banka uvedla, že bude muset udržovat celý příští rok přísnou měnovou politiku, pokud chce do konce roku 2017 dosáhnout střednědobého inflačního cíle čtyř procent.

V příštím roce odteče z Ruska podle odhadu banky asi 120 miliard dolarů. V dalších letech se odliv zpomalí a v roce 2017 ze země odejde 55 miliard dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery