Ruský konvoj dorazil na Ukrajinu, mezitím tam umírali lidé | E15.cz

Ruský konvoj dorazil na Ukrajinu, mezitím tam umírali lidé

Ruský konvoj dorazil na Ukrajinu, mezitím tam umírali lidé
Rusko vyslalo do Donbasu další konvoj (foto z 31.října 2014)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Na východní Ukrajinu, odkud byli hlášeni další mrtví při bojích vládních sil se separatisty, dorazila nová humanitární pomoc z Ruska. Přivezla do Luhanska a Doněcka více než 800 tun nákladu. Současně pokračují boje o doněcké letiště, o které usilují proruští separatisté. Podle velení ukrajinské armády na východě země zahynuli během 24 hodin tři ukrajinští vojáci a dalších 15 bylo zraněno; o případných obětech na straně separatistů informace nejsou.

O pokračující ukrajinské krizi v Istanbulu hovořili papež František a cařihradský patriarcha Bartoloměj. Oba církevní hodnostáři ve společném prohlášení vyzvali znesvářené strany, aby „hledaly cestu dialogu a respektování mezinárodního práva“. „Modlíme se za mír na Ukrajině, která má starobylé křesťanské tradice,“ uvedli Bartoloměj a František. 

V pořadí již osmou humanitární zásilku, kterou Rusko vyslalo od letošního srpna, dovezla na východní Ukrajinu kolona více než 100 nákladních automobilů. Bílé kamiony s ruským státním znakem a s nápisem „Humanitární pomoc od Ruské federace“ vezly podle ruského ministerstva pro mimořádné situace především potraviny a stavební materiál.

Kyjev v minulosti dával najevo podezření, že zásilky humanitární pomoci jsou možná skrytým způsobem, kterým Rusové separatisty zásobují i vojenským materiálem. Moskva taková obvinění odmítá jako lichá. Předchozích sedm automobilových konvojů podle ruských úřadů dovezlo do oblasti bojů téměř 9500 tun nákladu, kromě potravin a stavebního materiálu také léky. 

Vzpomínka na Majdan

V Kyjevě se konala pietní akce na počest obětí rok starého krvavého zásahu policie proti účastníkům protestů odmítajících tehdejší ukrajinský režim. Na kyjevském náměstí Majdan, symbolu odporu proti promoskevsky orientovanému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, se opět objevily kovové koše s rozdělaným ohněm. Lidé se u nich zahřívali stejně jako před rokem.

V noci na 30. listopadu tehdy proti demonstrantům zakročily speciální policejní jednotky a zraněných byly desítky. Videa s rok starými záběry o tomto víkendu na obřích obrazovkách na Majdanu sledovaly tisíce převážně mladých lidí. 

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier o víkendu zopakoval své výhrady ohledně možnosti vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance, kterou prosazuje nynější ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Členství Ukrajiny v alianci z mého pohledu není na pořadu dne,“ prohlásil Steinmeier v rozhovoru s televizní stanicí ZDF. Připustil sice, že takové přání Ukrajinců chápe, ale „musíme zůstat realisty; nacházíme se nyní uprostřed nebezpečného konfliktu“. 

Reportáž: Ukrajina je od Donbasu daleko, Rusům tu říkají Moskalové

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!