Ruský "obchodník se smrtí" prohrál. Američané zamítli nový proces | E15.cz

Ruský "obchodník se smrtí" prohrál. Američané zamítli nový proces

ČTK

Americký odvolací soud dnes zamítl žádost o nový proces pro známého ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší ruský podnikatel si ve Spojených státech odpykává 25letý trest vězení za spiknutí v souvislosti s prodejem zbraní povstalcům z kolumbijské organizace FARC.

Ruské ministerstvo zahraničí dnešní rozsudek v prohlášení označilo za zklamání. Zopakovalo, že bude pokračovat ve snahách o Butovo vydání do vlasti i za nové americké administrativy. Moskva označuje proces za podjatý a zpolitizovaný.

"Považujeme rozsudek za nespravedlivý a nesouhlasíme s ním," řekl dnes po vynesení rozsudku newyorského soudu Butův advokát Alexej Tarasov. Dodal, že zvažuje odvolání k nejvyššímu soudu USA.

Nyní devětačtyřicetiletý But byl k 25 letům vězení odsouzen v roce 2012 za spiknutí s cílem zabít občany USA, za obchodování se zbraněmi a podporu teroristické organizace. Podle obžaloby But na schůzce s údajnými členy FARC v Bangkoku souhlasil, že jim prodá 100 raket země-vzduch a 5000 pušek AK-47. Za členy FARC se vydávali američtí agenti, který prý Butovi tehdy řekli, že zbraně budou použity proti americkým pilotům pomáhajícím kolumbijské vládě.

Rusko zbrojí. Na západě země rozmístí rakety Iskander a S-400

Někdejší překladatel sovětské armády But, který se stal předobrazem knihy a filmu Obchodník se smrtí, byl zatčen v roce 2008 v Thajsku a později přes protesty Ruska vydán do USA. Před soudem všechna obvinění popíral.

Údajně rodák z tádžické metropole Dušanbe But vydělal značné jmění provozem nákladní letecké dopravy v 90. letech a začátkem nového tisíciletí, a to zejména na trasách do Afriky a na Blízký východ. Do těchto oblastí podle médií prodával zbraně stranám bojujícím v tamních občanských válkách.

Butův příběh se stal inspirací pro americký film z roku 2005 Obchodník se smrtí, kde hlavní roli ztvárnil Nicolas Cage.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!