Rusové se prý kolem roku 2030 chystají na Měsíc | E15.cz

Rusové se prý kolem roku 2030 chystají na Měsíc

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Peter Freiman via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko připravuje na léta 2028 až 2029 bezpilotní let k Měsíci a o rok později tam plánuje výsadek lidské posádky. V Moskvě to oznámil šéf agentury Roskosmos Igor Komarov. Plán lunárního výzkumného programu už prý ruští vědci doručili prezidentu Vladimiru Putinovi.

Realizace nákladné a vědecky náročné výpravy je zatím podle Komarova v raném stádiu. K Měsíci má startovat nová ruská supertěžká nosná raketa Angara-A5, kterou by Roskosmos chtěl poprvé vyzkoušet do deseti let. Vývoj nové rakety a odpovídající pozemní startovací infrastruktury má ruskou státní pokladnu přijít na 150 miliard rublů (74 miliard korun).

Bez ohledu na krizový stav ruské ekonomiky a nedostupnost některých komponentů vlivem západních sankcí se ruský kosmický program v příštích deseti letech výrazněji nezmění, řekl Komarov. „Základní, klíčové projekty zůstávají. Jsou samozřejmě problémy s nutností vyššího financování,“ poznamenal šéf Roskosmosu s odkazem na propad kurzu ruské měny.

Kdy se dostaví Vostočnyj?

Podle aktuálních zpráv ruského tisku ale přetrvávají problémy s výstavbou nového kosmodromu Vostočnyj, z něhož má nová raketa Angara startovat. Po značném, až čtyřměsíčním zpoždění stavebních prací, kvůli němuž už padlo několik žalob, se znovu ozývají dělnické odbory.

Zaměstnanci stavební firmy TMK uspořádali v minulých dnech demonstrativní schůzi na střechách svých provizorních ubytoven a sepsali petici žádající vyplacení dlužných mezd, oznámila z místa stavby agentura Interfax.

Svůj protest dělníci zaslali do Kremlu. Stěžují si v něm, že výše dluhu dosahuje už 96 milionů rublů (48 milionů korun). Od poloviny loňského prosince nedostává plat přes tisíc lidí, často kvalifikovaných dělnických profesí. Sedm stovek z nich už podalo na vedení firmy TMK žalobu. Předešlý protest asi dvou tisíc jejich kolegů skončil letos v březnu stávkou.

Kosmodrom Vostočnyj je ve výstavbě od roku 2010 nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě. Jeho stavba má být ukončena k letošnímu 30. listopadu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video